Jak zmierzyć tłumienie kabla/tłumika za pomocą nanoVNA H4
Z treścią powyżej cytowanej się w pełni zgadzam, i nie mam komentarza, więc jej nie cytuję wesoły.Jedyne co, to ten program do wykresów mógłby opisywać osie, byłoby czytelniej.
    sq9mda pisze:

    Nie możesz mierzyć tylko Open lub tylko Short bo jest różnica pomiędzy tymi pomiarami.
Mogę, o ile akceptuję wynikający z tego błąd. A ten błąd może być subiektywnie niewielki. Wymieniłem gniazdo SMA S11 bo miałem już co do niego wątpliwości, wyczyściłem złączki, skalibrowałem i powtórzyłem pomiary. Kabel ten sam, NanoVNA-H4 to samo, u góry tłumienie zmierzone S21, a u dołu S11.

Spodziewać się można, że S21 jest dużo mniej dokładne, bo wykres jest mocno zafalowany. Wynika to prawdopodobnie z niedopasowania wejścia S21, oraz niedokładnej impedancji konektorka, którego użyłem do pomiaru (ten dołączony do NanoVNA. Lepiej byłoby użyć takich sztywnych jak masz, ale nie mam takich.
A S11, o ile dobrze rozumiem, to faktyczne tłumienie jest pomiędzy zmierzonym przy short, a open.
W pasmach amatorskich największy rozrzut pomiędzy short a open wyszedł o dziwo w okolicy pasma 160 metrów:
S21: 0.0929 dB
S11: 0.0911 dB (open)
S11: 0.1442 dB (short)
0.0911-0.1442= -0.0531
Idąc wyżej różnica pomiędzy open a short się zmniejsza.
W paśmie 2m jest bardzo mała:
S21: 0.8125
S11: 0.804 (open)
S11: 0.8129 (short)
0.804-0.8129 = -0.0089
W paśmie 70cm mamy już większą różnicę pomiędzy S11:
S21: 1.4964
S11: 1.4466 (open)
S11: 1.4669 (short)
1.4466-1.4669=-0.0203. Ale czy 0.02 dB to jest istotny błąd? Wydaje mi się, że rzadko kiedy będzie istotny, a więc może nie ma co przesadzać. Wydaje mi się, że większą różnicę zrobi dokręcenie SMA z inną siłą.
Oczywiście pozostaje pytanie, czy oba te pomiary nie są z jakimś błędem stałym, np przesunięte o 0.5 dB
a więc porównam z danymi z noty katalogowej, gdzie podano, że dla 400 MHz tłumienie to 29 dB na 100m:
S21: 1.4239
S11: 1.3554 (open)
S11: 1.3715 (short)
katalogowo: 1.45 dB. Hmm różnica jednak spora, pytanie, czy producent nie podaje tego z pewnym zapasem. To jeszcze przykład dla 800 MHz, katalogowo 43dB / 100m:
S21: 2.1104
S11: 2.1254 (open)
S11: 2.1567 (short)
Katalogowo: 2.15 dB.
    sq9mda pisze:

    Po drugie, jeżeli kabel jest zakończony wtykiem SMA to dość trudno będzie ci uzyskać dobrej jakości Open i Short nawet jeżeli użyjesz elementów z zestawu kalibracyjnego.
Tak mam SMA, używam zestawu kalibracyjnego, to jak to zrobić lepiej?
Zapoznałem się. Nacisk jest na mierzenie obu, czyli open i short. Ciekawa rzecz tam opisana, to użycie tłumika, aby wejść w zakres, w którym S11 jest dokładniejsze. W tego typu analizatorach jest mostek, który jest im bliżej równowagi (dopasowania) tym dokładniejszy pomiar. Na skrajach niedpasowania mamy największy błąd. Natomiast użyte tam były analizatory MFJ259 MFJ269 które są dalece mniej dokładne niż NanoVNA.
    sq9mda pisze:

      djbpm pisze:

      ....Ale tu ta kalibracja jest przez tłumik 20dB. Dynamika portu S11 została stłumiona tym tłumikiem. Normalna kalibracja bezpośrednia wyjdzie znacznie lepiej.....
    A tego to już zupełnie nie rozumiem, tu napisałeś w odpowiedzi do kolegi SQ5KVS...
To było do tego filmu:
    sq9mda pisze:

    W zakresie KF kalibracja SOL zapewnia wystarczającą dokładność, ale im częstotliwość większa tym gorzej. I żeby daleko nie szukać to zobacz proszę film który załączył canis_lupus (ok. 4.50 minuty) i zwróć uwagę na wykres Smitha po kalibracji SHORT i OPEN. To nie jest dokładna kalibracja, a to oznacza błąd w pomiarach.
w którym kalibrowano przez tłumik.
    sq9mda pisze:

    Więc jak to jest że w przypadku kabli ich tłumienie nie ma wpływu na pomiar i kalibracja SOL "załatwia" sprawę, a w przypadku tłumików już nie? To nielogiczne.A co w przypadku gdy robimy kalibrację na końcu długiego kabla antenowego? Ma to wpływ na pomiar czy nie ma?
Z jednej strony każde tłumienie sygnału pogarsza nam SNR, przez co otrzymamy wynik mniej dokładny, ale z drugiej strony oddalamy się od skrajnych pozycji mostka pomiarowego, gdzie jego dokładność jest najsłabsza. Z trzeciej strony interesuje nas zazwyczaj praca w pasmach, gdzie jesteśmy w pobliżu dopasowania, czyli jesteśmy blisko równowagi mostka, gdzie dokładność jest najwyższa. Jedna metoda sprawdzi się do pomiaru małych tłumień, a inna do dużych. Zakładam, że fidery raczej tłumią "mało" (powiedzmy do 10dB tam gdzie nas interesuje ich używanie) Natomiast tłumiki możemy mieć i 60dB, gdzie kalibracja i pomiar S11 przez taki tłumik będzie bez sensu, bo nie zmierzymy niczego.
    sq9mda pisze:

    kalibracja SOL jest dokładna w zakresie KF, ale wyżej już nie jest tak różowo. Dlatego stosuje się Embedding / Deembedding czyli matematyczne odjecie lub dodanie linii transmisyjnej.
Możesz coś więcej przybliżyć? ponieważ robiłem kiedyś takie porównanie, tzn kalibrowałem dłuższy kabel i mierzyłem co za nim, i mierzyłem także bez tej kalibracji i odejmowałem linię matematycznie. Wynik przy zastosowaniu kalibracji był zdecydowanie bardziej dokładny niż po matematycznym odjęciu. Kabel nigdy nie jest wykonany idealnie, zawsze są jakieś tolerancje, więc nie da się go tak prosto odjąć nie mierząc tego co się akurat posiada. Może można to zrobić lepiej.
    sq9mda pisze:

    jak chciałbyś zmierzyć monolityczny filtr kwarcowy (MCF) to ci się to nie uda bo te filtry pracują w środowisku bardzo wysokiej impedancji i pomiar pokaże ci wysokie tętnienie w paśmie przepustowym przy próbie pomiaru w standardzie 50 Ohm. I tu znowu potrzebny jest Embedding / Deembedding ale tym razem transformatorów impedancji.
No to nawinę sobie taki transformator samemu i jak mam mu zrobić Embedding / Deembedding? Skąd wziąć dane? Może lepiej jednak skalibrować z tym transformatorem, ew. dopasować na rezystorach, gdzie mamy mniejsze zniekształcenia.
    sq9mda pisze:

    Z pewnością wiesz że każdy zestaw kalibracyjny powinien być dokładnie scharakteryzowany i te wartości powinny być uwzględnione w pomiarach. Np. jest różnica jeżeli Load ma np. 49.80 Ohm, a VNA ma zapisane w oprogramowaniu 50 Ohm.
Powinien, jeżeli wymagamy aż takiej dokładności, natomiast to nie są tanie rzeczy, a amatorom rzadko kiedy potrzebne.
    sq9mda pisze:

    Jak znajdę czas to pokażę ci to na przykładzie linii transmisyjnej. Moje VNA pozwala zmieniać wartości kalibracyjne w czasie rzeczywistym.
    I tak na koniec fotka pokazująca czy kalibracja z tłumikami się pogarsza.....użyłem tłumików 3 i 6dB
Chętnie się zapoznam, bo ciekawi mnie zagadnienie. Ale z drugiej strony ja jestem tylko amatorem, jedyny analizator, jakiego używałem to są te z serii NanoVNA. A jaki jest Twói i ile kosztuje? A spróbuj skalibrować przez tłumik 20 dB (jak na filmie).


  PRZEJDŹ NA FORUM