SN0HQ 2015
Zaczynamy!
    SP5XMI pisze:

    Spróbujcie także innych anten. Wszystkie stacje z SN0HQ używają świetnych anten kierunkowych na wysokich wieżach i "wujec" jeden z drugim może mieć u nich sygnał 59++ na bosaka, bez żadnego wysiłku.
    Tymczasem do łączności po kraju bywa tak, że lepiej się sprawdzają anteny zamknięte powieszone niżej nad ziemią (delta, kwadrat, dwa trójkąty - wszystko poziome, ewentualnie niskie Inverted V). Poważny minus - sygnał stacji z SP jest wtedy słabiutki, ale nadal ma lepszy odstęp od szumów niż nawet przy stackerze na kracie.
    Spróbujcie powiesić poziomą deltę na 40m nie wyżej niż 4m nad ziemią, zasilaną bezpośrednio z fiderka Z=50Ω. Na tej antenie słuchajcie na różnych pasmach. Mam potwierdzonych trochę QSO po kraju zrobionych na 14/18/21 mocą 5W właśnie z użyciem takich anten. O 40m nawet nie wspominam, bo tam łączności via NVIS to podstawa po kraju, gdy tylko MUF jest odpowiednio wysoko.

    także...
    Chociaż kilka razy spróbujcie! To niewiele kosztuje.


To są rozważania natury ogólnej, teraz nie jest już dobry moment na to. Do startu pozostało 5 dni.
Prawie wszystkie stacje SN0HQ mają anteny do łączności bliskich. Należy pamiętać, że z definicji czynnych jest 12 stacji, a w rzeczywistości jest ich 20-25, bo są stacje rezerwowe. Każda z tych stacji ma inne uwarunkowania techniczne i lokalizacyjne. Nie ma dwóch takich samych stacji (w sensie technicznym).

Zawody IARU HF trwają 24h i są to "szybkie zawody". Stacje polskie o mniejszym potencjale nadawczym muszą się uzbroić w cierpliwość.
Próby zaliczenia SN0HQ na pasmach 14, 21, 28 MHz można (i należy) podejmować w nocy. Wtedy "rate" (współczynnik ilości QSO/h)są zdecydowanie mniejsze lub spadają drastycznie z powodu braku propagacji.
Podejmowane są próby przerzucenia stacji SN0HQ na pewien czas na "trudnych" pasmach do innych lokalizacji. Ale są one trudne logistycznie. Wymagają one znacznego wysiłku i precyzyjnej koordynacji.


  PRZEJDŹ NA FORUM