Balun 1:1 do W3DZZ
    SP8LBK pisze:

    Tu macie określenie i opis wg producenta symetryzatorów do anten TV:
    Typowa antena posiada wyjście symetryczne o impedancji 300 omów, natomiast kabel koncentryczny jest obciążeniem niesymetrycznym o impedancji 75 omów. Dlatego, aby połączyć antenę z kablem koncentrycznym zachowując dopasowanie (stosowanie w całym systemie urządzeń o tej samej impedancji) należy zastosować element pośredniczący, czyli symetryzator. Symetryzator jest urządzeniem pasywnym wykorzystującym transformator do zmiany impedancji oraz przejścia z linii symetrycznej na niesymetryczną.


Wszystko się w tym opisie zgadza. Wspominałem o tym w punkcie 4) tutaj, że balun (symetryzator) nie musi mieć przekładni 1:1. Taki symetryzator telewizyjny jak np na obrazku poniżej:


jest właśnie symetryzatorem (balunem) transformującym jednocześnie impedancję (prądowy balun Guanella 1:4. Chyba że ktoś uziemił odczep po stronie symetrycznej (źle!) to wtedy jest to balun napięciowy z wadami jak poniżej)

Pamiętaj jednak, że nie każdy transformator impedancji ma jednocześnie właściwości symetryzujące (przypadek 2) mojego poprzedniego wpisu)

    SP8LBK pisze:

    A tak przy okazji Jakubie i Robercie. Leży mi na półce Balun BU-50 1:1. Zaznaczam, że jest to nazwa nadana przez producenta. http://www.jalradio.pl/1141,bu-50-baluns-antenowy-1-1-firmy-diamond.html
    Czy wg Ciebie mogę go użyć do anteny symetrycznej zasilanej linią niesymetryczną i spełni on rolę dławika 1:1, czyli po mojemu choke baluna lub baluna prądowego tłumiącego prądy asymetrii ?
    Proszę aby Włodek SP5MAD nie odpowiadał na to pytanie.


Sprawdzasz mnie? Balun BU-50 wedle pomiarów jakie wykonali koledzy jest balunem (symetryzatorem), tylko że napięciowym. Sprawdzi się tylko w sytuacji kiedy antena jest idealnie symetryczna. Ponieważ rzeczywiste anteny rzadko są idealnie symetryczne lepiej jest zastosować balun prądowy - ten z nieidealną symetrycznością anteny (z powodu zasady działania) radzi sobie doskonale.

W przypadku anteny z założenia symetrycznej (prosty dipol, W3DZZ, etc.) mimo wszystko lepiej jest podwiesić BU-50 niż podłączyć wprost koncentryczny kabel. Taki balun (napięciowy) zupełnie nie sprawdzi się w przypadku zasilania anten typu OCFD (Off Center Fed Dipole).

Pozdrawiam,

EDIT: poprawiłem linki oraz literówki.


  PRZEJDŹ NA FORUM