Ze swojej strony dziękuję Stanisławowi SP9DFP za poświęcony czas i wkład pracy nad modyfikacją jego programu Dziennik łączności. Mam nadzieję, że w efekcie wyeksportowana baza łączności do Excela będzie możliwa do zamiany na format ADIF przy pomocy zewnętrznego konwertera 'Excel to ADIF'. TNX. 73.
Na stronie http://www.automatyka.ndl.pl/Blog/ jest już gotowa wersja programu. Posiada sporo nowości. Opis programu jest na stronie a trochę trzeba się domyślić. Program jest prosty w obsłudze i normalne użytkowanie jest całkowicie zautomatyzowane. Tylko poustawiać sobie dane i gotowe. Nie przewiduje dalszej rozbudowy programu - przynajmniej w najbliższym czasie. Chyba że czegoś mi braknie co jest mało prawdopodobne. Dla mnie to i tak już 50% nadmiaru
Trafnym rozwiązaniem w zakładce ŁĄCZNOŚĆ jest możliwość wyboru zakresu pasm. Zaznaczenie UKF pozwala na rozwinięcie pop-up menu z kanałami i przemiennikami na 2m. Niestety po wyborze KF brak jest zdefiniowanych pasm - pliki: pasma2.db oraz pasma2.PX są puste. Szkoda, że pliki nie zostały przygotowane tak jak w zakresie UKF. Oczywiście można stworzyć samemu bazę pasm KF poprzez wpisy w zakładce PRZEMIENNIKI/ Pasmo KF. Niedogodnością jest jednak segregowanie wpisów rosnąco w/g formuły Excela zamiast kolejności krótkofalarskiej co w efekcie tworzy zamieszanie w pop-up menu podczas logowania łączności. Pewien porządek można by zaprowadzić tworzą bazę pasm opisaną w metrach zamiast MHz co zadowoliło by tradycjonalistów.
Ostatni raz na KF pracowałem w roku 1972.To pasmo dla mnie jest obecnie niedostępne. Tak więc proszę bardzo - żaden problem dla chcącego i znającego zagadnienia KF. Proszę opracować bazę pasm KF ( pliki pasma2 i pasma2.PX ) i udostępnić. Na UKF Wpisałem tylko te, na których mam zaprogramowane radio i na których ewentualnie pracuję.
Zastanawiałem się nad dodaniem zakładki umożliwiającej edycję pliku QSO.txt. Ale doszedłem do wniosku że nie warto. Wystarczy do wolnego przycisku dodać ścieżkę teksty\QSO.txt i po kłopocie. Jednym kliknięciem otwieramy plik w notatniku. W podobny sposób można by dodać plik excela z odpowiednim makrem które po otwarciu pliku odczytuje plik QSO.txt i zamienia na plik excela. Ale to zabawka i polecam komuś kto jest na bieżąco z execelem - a jak sobie przypominam to ktoś tutaj pisał na temat zmiany czasu w excelu i VBA więc nie będzie miał problemu z makrem. Oczywiście chyba udostępni wszystkim taki plik. Ja niestety nie mam czasu na zabawę a poza tym dawno nie pisałem w VBA i mogę mieć poważne problemy.
Troszeczkę poprawiłem plik dziennik.exE. Takie małe zabiegi kosmetyczne a mianowicie: - po otwarciu zakładki "WSZYSTKIE" kursor automatycznie zatrzymuje się na ostatnim wpisie. - w zakładce "ŁĄCZNOŚĆ" wyjaśniłem do czego służy okno "NOTATKI" - dotychczas był błędny opis że to dotyczy konkretnej łączności i zostaje zapisane w bazie danych. Niestety takie okno jest w zakładce WSZYSTKIE a tutaj służy do zapisywania tylko bieżących informacji i po zamknięciu programu znika zapis. Można sobie coś zapisać dla przypomnienia. Oczywiście nowe pliki są dostępne w całym programie jak i w poprawce_1 ( tylko dziennik.exe).