Podepnę się pod temat z pytaniem. Czy ktoś budował KACPRA na 14 MHz ? _________________ Lepiej, siedzieć pod lipą i pisać, niż pisać lipę i.... siedzieć.
Ja popełniłem wersję na 40/20 m, z przełączanym BFO dla LSB/USB. Niestety przy mieszaczach TBA120S pasmo 14MHz już trochę kuleje. W odbiorze jest całkiem OK, dość przyzwoita czułość, niestety w nadawaniu cięzko wycisnąć więcej niż 1,5-2W (oczywiście zachowując oryginalny układ). Zawsze można dodać jeszcze jeden stopień wzmacniacza. Generalnie jestem zadowolony.
Witam. A no właśnie. Odbiór też mam excellent. W takim razie koniec wojny z nadajnikiem.Spróbuję wywalić końcówkę na IRFie i z drivera wysterować PA od Omegi II.
Miiiiiłego dzionka. _________________ Lepiej, siedzieć pod lipą i pisać, niż pisać lipę i.... siedzieć.
Witam. Właśnie składam Kacpra na dwa pasma. Mam pytanie może banalne ale: w wykazie elementów do TRx'a jest napisane, że transformator TR2 to 1 rdzeń typu FT50-43. Natomiast na wielu zdjęciach zamieszczonych w necie koledzy robią go z 3 pierścieni. Ja TR2 nawinołem na jednym FT50-43 2x po 6 zwoi. Czy dobrze to zrobiłem czy raczej na trzech pierścionkach powinienem go nawinąć? Pozdrawiam. _________________ Pozdrawiam Piotr SQ8PKJ
Witam. Właśnie składam Kacpra na dwa pasma. Mam pytanie może banalne ale: w wykazie elementów do TRx'a jest napisane, że transformator TR2 to 1 rdzeń typu FT50-43. Natomiast na wielu zdjęciach zamieszczonych w necie koledzy robią go z 3 pierścieni. Ja TR2 nawinołem na jednym FT50-43 2x po 6 zwoi. Czy dobrze to zrobiłem czy raczej na trzech pierścionkach powinienem go nawinąć? Pozdrawiam.
Witam. U mnie jest na trzech. W wersji jednopasmowej był na jednym. _________________ Lepiej, siedzieć pod lipą i pisać, niż pisać lipę i.... siedzieć.
Myślę że do IRF510 musisz dać min. 2szt. ze względu na to że powierzchnia rdzenia (rozmiaru T50) może być nie wystarczająca aby przenieść w pełni moc z tranzystora, choć autor projektu twierdzi że: "Jak najbardziej w Kacprze2 jako TR2 można stosować 1szt Amidon FT50-43 z uzwojeniem bifilarnym 2 x 6zw."
Życzę przyjemnego składania, testowania i zadowolenia z efektu końcowego. _________________ Darek SP9XW http://www.radio.mercen.pl
Spokojnie możesz użyć 1 szt FT50-43. Zbudowałem kilka Kacprów w róznych konfiguracjach, i nawet przy IRF520 stosowałem 1 szt FT50-43, moc wyjściowa na 80m - ok 11W, na 40m - ok 9W. Nic się nie przegrzewa.
I mi się udało uruchomić kilka dni temu TRX Kacper II:
Do tego na chwilę obecną bardzo prowizoryczna antena (2 x 10m) zawieszona luźno na oknie. Już udało się nawet zrobić QSO z kilkoma kolegami z raportem 55-58. Na sztucznym obciążeniu w paśmie 80 m mam około 7W, w paśmie 40 m około 4W. Myślę że jeszcze da się trochę więcej z niego wycisnąć przy dokładniejszym dostrojeniu filtrów. W PA zastosowałem IRF520.
A ja w dalszym ciągu mam kłopot ze skompletowaniem podzespołów, szczególnie z mieszaczami i kondensatorami. POdeśle ktoś namiary gdzie można przez net w rozsądnych pieniądzach kupić takowe ?
Ja polecam hurtownie elektroniczną w której zaopatruje się od lat. Mieszczą się w pobliżu mojego QTH, ale również prowadzą sprzedaż wysyłkową. Mieszacze po 1,6 zł
Pragnę donieść że udało mi się uruchomić DDSa Co prawda nie w 100% ale uruchomiony. Nie wlutowałem kondensatorów w enkoder i troszkę jego działanie jest niepoprawne
Druga sprawa to nie wiem jak się poruszać po tym MENU :-) bo nie mam przycisków tylko przewodem na stole to nie robota.
I ciekawostka bo jak pierwszy raz po programowaniu odpaliłem to miałem jakieś dziwne wskazanie i reakcje na przyciski, aż wreszcie zatrybiło. Ktoś umie to wyjaśnić jakieś pierwsze kalibracje czy coś ??
Niektóre enkodery będą gubić roki ale niestety soft tak ma . Zależny którą masz wersję softu Pierwsza miała wspaniały tryb zmiennego kroku w zależności od tępa kręcenia . Kręcąc szybciej następowało przyspieszenie kroku czyli np zamiast 1,2 KHZa na obrót mieliśmy 10-20 razy więcej, a przy spokojnym kręceniu co krok - w praktyce co dwa kroki bo w wtedy gubiło co drugi krok i 24 impulsowy EC dawał tylko 12 zmian,następny soft miał poprawiony enkoder oraz kalibrację odczytu napięcia zasilania ale wymazano funkcje przyspieszania strojenia .
Żeby właśnie nie obsługa enkodera plus otwarty wsad dający chociażby możliwość zmiany pinów pod własne pcb to jest dobrze+ działająca synteza która dla prostych jedno i dwu pasmowych trxów ma wszystko co potrzeba , a nawet za dużo . Banki pamięci przy KF zbędne.
Funkcje przyspieszania kroku w zalezności od szybkosci krecenia skasowalem, bo wielu kolegów myslalo, że cos nie tak maja z enkoderami i kombinowalo...... no cóż, każdemu się nie dogodzi Ostatnia wersja obsluguje juz 24 impulsy na obrot, i tak zostalo, i tak zostanie..... A dziala to mniej wiecej tak :
W końcu się zmobilizowałem i porównałem jego odbiornik z Icomem IC-735. Miłego oglądania(słuchania). _________________ Darek SP9XW http://www.radio.mercen.pl