Witam. Czy ktoś pamięta? może ktoś ma schemat? radio bodajże na 3-4 tranzystorach chyba TG9[?], TG2,[TG2],TG50 było to radio z reakcją dwu zakresowe, sprzedawane w Składnicy Harcerskiej pod koniec lat 60?. Ja to radio zrobiłem służyło mi dosyć długo. Wstawiłem tam ceramiczny trymer[ZSRR] 10-250pf z pokrętłem którym można było przestrajać obwód na falach średnich i wieczorami słuchać radia Luxemburg, oczywiście trochę trzeba było czułość podciągnąć "reakcją". Gdzieś zapodział mi się schemat a może warto byłoby to odświeżyć. Tam był mały problem z dławikiem na małym karkasie plastikowym z rdzeniem ferrytowym trzeba było nawinąć [chyba] 300zwoi DNE-0,08[chyba?]. Ale to hulało,głośnik 40omów 7cm średnicy i w pokoju nawet było głośno!!
Trochę młodszy schemat odbiornika superreakcyjnego już na zakres VHF. Oczywiście autorstwa Rolanda Wacławka z Młodego Technika. http://mlodytechnik.pl/files/qqx/84-nw-06-superreakcyjny_odbiornik.pdf Ten odbiornik z cewką L1 mającą trzy zwoje drutu 0.6 na średnicy 6 mm pracował na zakresie 145 MHz w FM. W latach 80-tych odbierałem na nim stacje amatorskie. Słychać było rownież szybowce na 122 MHz. Jedyną wada tego prostego ukladu było wzbudzanie się wzmacniacza m.cz. wykonanego na UL1490.
Gdy byłem już nasłuchowcem wykonałem odbiornik (oczywiście też z Młodego Technika): http://mlodytechnik.pl/files/ijw/85-nw-10-odbiornik_nasluchowy.pdf Ten odbiorniczek w latach 80-tych na pełnowymiarowej delcie w klubie SP8KBN pracował wyśmienicie w paśmie 80 metrów. Do dzisiaj nie wiem czy projektant tego odbiornika jest krótkofalowcem - myślę jednak że jest. Gdyby się tutaj pojawił to chciałbym mu bardzo podziękować za jego konstrukcję, która dzisiaj przywołuje piękne wspomnienia. Może ktoś z kolegów również wykonał odbiornik 0-H-2S ?
Napisz jaka to satysfakcja jak coś własnego zatrybi. Niech się uczą roboty Gratki. _________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Podoba się że pokazujesz czyny. Wielu fantastów forumowych pisze że coś można zrobić tak czy inaczej podając linki lub pisząc nudne elaboraty. Ale albo sami nic nie robią albo wstydzą się swych czynów.
"Niewierny Tomasz"
_________________ Wiosna się budzi w całej naturze Witana rzewnym słowików pieniem, W zielonym gaju, ponad strumieniem, Kwitną prześliczne dwie róże.
Dzieło jak ta lala :-) Pogratulować :-) A tak z ciekawości. Jaką maksymalną częstotliwość potrafi prawidłowo wzmocnić i demodulować ten TA7642 ? _________________ Pozdrawiam, Andrzej SP611003
Dzieło jak ta lala :-) Pogratulować :-) A tak z ciekawości. Jaką maksymalną częstotliwość potrafi prawidłowo wzmocnić i demodulować ten TA7642 ?
Nigdzie w danych nic nie podają na ten temat Myślę że nawet do 100-150Mhz by dało radę (jak większość półprzewodników krzemowych) Gorzej z selektywnością obwodu wejściowego na tych częstotliwościach, ale do kf i niżej bez problemu - oczywiście silne stacje radiowe z AM bo czułość to ok. 300uV.
Panowie, muszę przeprojektować odbiornik. Za blisko antena jest wzmacniacza m.cz i wysiewa zakłócenia przy wiekszym poziomie glosnosci. Bedzie w wiekszej obudowie i dodatkowo ekranowane. To moje pierwsze "dzieło", stąd pewnie będzie duzo bledow. Musze wyekranowac i odsunac zasilanie... aha i najgorzej na falach dlugich. Srednie ida w miare. Po odsunieciu wzmacniacza na odleglosc 30cm jest ok. Teraz to 10 - 15 cm. 73 SQ9PiXeL! _________________ Baza: 1: INTEK HR5500 + Farun FD1818 + Sirio Boomerang 27A + Pihernz 35SW 2: Baofeng UV-5RE + dipol 1/4 Mobil: 1: CRE 8900 + Farun FD1818 + President WA-27 + Akumulator i Alternator 2: INTEK KT-960 PLUS + Midland MA22-K + LEMM AT291 + Baofeng 3800mA/h
Jak już kombinujesz w tym kierunku to dorób eliminator w.cz.
Krótkie mają stosunkowo wysoką częstotliwość to i wzmacniacz m.cz tego nie ogarnia ale na długich będzie problem bo to raptem parę set kHz i włazi w audio. Między potencjometrem głośności a kondensatorem sprzęgającym wstaw dwa ogniwa RC w konfiguracji filtru dolnoprzepustowego z cięciem w okolicy 10kHz powinno to rozwiązać problem.
Choć jak to i tak "przemeblowujesz" to zostawił bym ten wzmacniacz w.cz a dobudował jeszcze heterodynę i mieszacz na diodach tak by przerobić odbiornik z bezpośrednim wzmocnieniem na homodynę (filtr RC w torze audio dalej aktualny).
Hej. Nigdy jeszcze nie robilem odbiornika radiowego, ale cos mnie natchnęło. Chcę wykonac taki odbiornik (prosty, ale czuły - z naciskiem jednak na prosty).
Bardzo prosze o sprawdzone schematy, cokolwiek. Licze, ze dyskusja sie rozwinie a ja na jej podstawie wykonam sobie taki odbiornik i wcisne go w obudowe z przezroczystej plexi nafaszerowana malymi zaroweczkami (jako lampka nocna z radiem).
Dziekuje i pozdrawiam PIXEL
Widzę, że radio masz już zrobione (gratuluję) ale mimo to, chciałbym pokazać jeszcze coś - co wielu radioamatorów robiło za młodu. To bardzo fajny odbiornik który po złożeniu i uruchomieniu sprawiał naprawdę wiele satysfakcji.
Radio sie zmienia, czyli dodatkowa opcja skali. Jutro wycinanie i pasowanie kątowników PCV na obwódkę skali. Wszystko jest w nowej obudowie, zmieniony wzmacniacz m.cz. i dwukrotnie odsunięta antena. Teraz praktycznie nic niepożądanego nie wchodzi z anteny do głośnika. Skala będzie od góry, bo nie ma miejsca na montaż na panelu.
Zerknijcie na chwilę i poświęćcie kilka sekund na Waszą opinię - dla mnie to dość istotne, co dodac, co zmienić.