NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » ANTENY » "MODYFIKACJA" ANTEN

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

"modyfikacja" anten

  
sq5gvy
26.03.2013 11:33:54
poziom 5

Grupa: Użytkownik

QTH: sq5gvy

Posty: 766 #1285569
Od: 2009-3-29
    sq9oub pisze:

      SP1AP pisze:

      Andrzeju SQ5GVY, a czy powieszenie dipola pętlowego w konfiguracji "Inv V" nie pogarsza jej charakterystyki promieniownia?
      Pytam, bo wszędzie ta antena jest publikowana jako zawieszona z ramionami rozpostartymi w linii prostej. eh


    Przypuszczam że tak będzie-gorzej.

    Andrzej "Na kraj super, Europa dobrze, dalej ... no to juz trudniej bo to jednak wysokie kąty promieniowania." zgadza się dokładnie. Niskich kątów nie uzyskasz przy nim na 80-tce. Ale jak tę pętlę zasilisz z boku to niski kąt zaraz otrzymasz i dobre wzmocnienie. Tylko ona nie może być zbyt wąska tylko przynajmniej ze 6m.


Moje założenia wyjściowe były następujące:
Antena do łączności lokalnych (czyt. Europa), nisko zawieszona, symetryczna, z podniesioną impedancją w punkcie zasilania. Antena miała być prosta w zasilaniu, pozwalająca uniknąć układów dopasowujących LC które zawsze troche ważą i wnosza wieksze straty niż dopasowanie na stałych rozproszonych. Najlepiej jakby można ja powiesić stosując jeden maszt.

Dipol petlowy ma charakterystykę promieniowania zbliżoną do dipola prostego. Konfiguracja inV powoduje pewne poprawienie charakterystyki na niskich kątach elewacyjnych co skutkuje dość dobrymi perametrami na Europę. Dodatkowo konfiguracja inV eliminuje głebokie minima w charakterystyce azymutalnej a moje QTH wypad w Polsce centralnejwesoły
Ze wzgledu na niskie zawieszenie dipol prosty ma nieprzyjemnie niską impedancję (u mnie było to około 13 Ohm) co skutkuje dużą wartością SWR a w konsekwencji mała sprawnością systemu antenowego. Dipol pętlowy w wolnej przestrzeni ma impedancję wejściową około 300 Ohm. Zawieszony nisko nad ziemią ma tą impedancję już znacznie obniżoną i w mojej konfguracji to wychodzi trochę ponad 100 Ohm, tak koło 110-120 Ohm (piszę w przybliżeniu bo to się potrafi zmieniać w zaleznosci o stanu wilgotnosci gleby, pory roku itp). W ten sposób znalazłem się z moim dipolem w obszarach łatwych do transformacji fiderem 75 Ohm.
Inspiracja do prac nad dipolem pętlowym były dyskusje kolegów usłyszane na paśmie. Pomyślełem że to może być ciekawe. Zasymulowałem, wyszło jeszcze ciekawiej, zrobiłem i ... wiem że już nic nie będę kombinował z anteną na lokalną 80tkę wesoły. Jedynie to żałuję że nie dałem jakiegoś choke baluna. Większość fidera idzie po ziemi więc nie ma problemu z rf na oplocie kabla ale tak byłoby bardziej elegancko.
Jarek dipol pętlowy a pętla to dwie różne anteny. W dipolu szerokość (odstęp między drutami) jest mało krytyczny. W pętli szerokość zasadniczo wpływa na jej własności. Ja chciałem dipol z jego własciwościami do łączności o profilu takim jak napisałem.
Myślałem żeby zrobić taką antene na wypady gdzie najcześciej nie daje się powiesić wysoko anteny ale tyle drutu z rozpurkami jest troche kłopotliwa i łatwo sie plącze. Ale może wpadne na jakies genialne rozwiązanie ergonomi systemu i powstanie wersja polowa.

Pozdrawiam
Andrzej SQ5GVY
  
Electra28.04.2024 21:47:25
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » ANTENY » "MODYFIKACJA" ANTEN

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny