NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA | Login: Hasło: rss dla

HOME » TELEGRAFIA - CW » IDENTYFIKACJA KEYERA

Przejdz do dołu strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

Identyfikacja keyera

  
SP9GR
19.04.2023 00:25:07
poziom 3

Grupa: Użytkownik

QTH: Częstochowa / JO90NT

Posty: 100 #8074692
Od: 2018-2-1
    sp7ivo pisze:

      sp5it pisze:

      Cześć.
      Może ktoś rozpoznaje które to urządzenie produkuje taki sygnał jak w tej próbce: http://sndup.net/f2w5


    Operator używa klucza elektronicznego ETM-8c. https://www.youtube.com/watch?v=9ztDzFIXCLw

    Uzasadnienie:
    poniżej przedstawiono porównanie trzykrotnie nadanego znaku w źródłowym nagraniu. Nadawanie idzie "z automatu". Żaden operator, na żadnym kluczu nie jest w stanie nadać "z ręki" trzykrotnie w identyczny sposób. Nie jest to komputer, gdyż wyraźnie widać, że odstępy pomiędzy literami są nierówne, najmniejszy między D-L, a największy pomiędzy 6-E. Pozostaje więc klucz elektroniczny z pamięcią z wgranym do niej znakiem. Należy zauważyć, że pierwsze elementy wszystkich liter, zarówno "kreski" jak i "kropki" są skrócone w stosunki do pozostałych elementów liter, co może świadczyć, że operator używa BK z bardzo małym czasem podtrzymania, które obcina "kawałek" pierwszego elementu. Na wykresie wyraźnie widać, że nie jest zachowany prawidłowy stosunek "kropka" - przerwa. "Kropki" są zbyt krótkie, co daje słyszalny efekt "dziobania". Trudno wyrokować, czy jest to wina ustawień klucza elektronicznego, czy nadajnik wprowadza takie zniekształcenia. Znam i słyszałem oba przypadki. Sam sygnał również nie jest zbyt dobrze uformowany, zbocza są bardzo ostre, prawie prostokątne, co objawia się "twardym" kluczowaniem. Nowoczesne trx-y mają możliwość ustawienia parametrów narastania i opadania kluczowania. W internecie znalazłem jeszcze dwa nagrania dl6ev i tam sygnał jest w miarę poprawny. W nagraniu nieprawidłowy stosunek kropka/przerwa, łącznie z "twardym" kluczowanie daje słyszalny efekt.
    Skoro ustaliliśmy, że jest to klucz elektroniczny z pamięcią, wystarczy rzut oka na fotkę stacji na qrz.com, gdzie można dostrzec pomiędzy trx-ami FT102 klucz elektroniczny ETM-8c. Na filmie z youtuba widać, że klucz podczas nagrywania "przyjmuje" dokładnie to co operator nadał, bez kwantyzacji. Podczas nagrywania trzeciej komórki pamięci wyraźnie zniekształcone jest 73 i w identyczny sposób zostało odtworzone. Podobnie jest u dl6ev, odstępy pomiędzy literami są różnej długości.
    Pozdrawiam. Bogusław sp7ivo


Bogusław, całkowicie zgadzam się z Twoimi uwagami. Ja też, zrobiłem podobną wizualizację na analizatorze audio. Ty opisałeś dokładnie wszystkie 'niuanse' kształtowania znaku DL6EV na przedstawionym nagraniu. W swoich pierwotnych uwagach pisałem, że NIE ZACHOWANE są proporcje 1:1:3:3. Tu wyraźnie widać powiększone odstępy wewnątrz każdego znaku. Najwyraźniej da się to zauważyć na proporcji kropka : przerwa (kropki stają się bardziej "ostre"). Przerwy pomiędzy znakami też są wyraźnie zwiększone i tak, jak zauważasz są nieregularne: najkrótsza pomiędzy D-L i najdłuższe pomiędzy 6-E. Słusznie zauważyłeś, że taka nieregularność nie pochodzi z kluczowania komputerem czy zaprogramowanym kluczem elektronicznym.
Z kolei przy całkowicie ręcznym formowaniu manipulatorem klucza elektronicznego z niewielkim tempem nieregularność ta moim zdaniem byłaby znacznie większa.
Mnie po głowie chodzi inne wyjaśnienie, którą po części zasugerowałeś swoją uwagą o zniekształceniu nadajnika, którą w przypadku użycia FULL BK bez blokady PTT może wprowadzać sequencer otwierający odbiornik w każdej przerwie (nawet wewnątrz znaku np. L .-..). Opóźnienie otwarcia toru TX w stosunku do zamkniętego, już gniada KEY mogłoby skutkować wydłużeniem przerw kosztem przycięciem czoła każdego elementu znaku. Przycięcie czasu kropki (przy tym tempie) o 1/3 zwiększy przerwę pomiędzy kropkami skutkując zmianą proporcji przerwa : kropka = 2:1. Na dłuższych elementach np. M O trudniej jest to wychwycić słuchowo czy nawet graficznie bez powiększenia. Ja odsłuchiwałem ten sygnał również na zwolnionym tempie dlatego wspominałem wcześniej o zmianie proporcji elementów znaku. Tu muszę podzielić się własną "subiektywną" opinią, że znaki o skróconym czasie kropki lub skróconych odstępach są trudniejsze do dekodowania przy słabszych i zakłóconych sygnałach lub, gdy towarzyszy im efekt pogłosu, czyli nakładaniu się dwu przesuniętych w czasie sygnałów tej samej stacji.
Tak czy inaczej nasza dyskusja jest tylko elementem dywagacji czy domysłów. Ale, jak napisał jeden z dyskutantów Forum jest platforma do wymiany poglądów.
Vy73 Ryszard SP9GR
PS. I jeszcze jedna, uwaga: Sądzę, że nie prowadzimy tu, żadnego konfliktogennego sporu z kimkolwiek, dlatego nie ma potrzeby GODZENIA NAS lol
  
Electra29.04.2024 21:18:30
poziom 5

oczka

Przejdz do góry strony<<<Strona: 2 / 2    strony: 1[2]

  << Pierwsza     < Poprzednia      Następna >     Ostatnia >>  

HOME » TELEGRAFIA - CW » IDENTYFIKACJA KEYERA

Aby pisac na forum musisz sie zalogować !!!

TestHub.pl - opinie, testy, oceny