W najbliższą sobotę planowany jest start kolejnej misji na Marsa, podobno mają lecieć dwa CubeSat.. czy znaleźliście jakieś informacje jak chcą ich użyć? Czy na orbicie Marsa, czy 'po drodze'? Jakie częstotliwości?
Pamiętam że ekipa z SP kilka lat temu pokazała jak się odległe sondy odbiera - ktoś coś planuje i tym razem?
Edit: Literówka, oczywiście nei MaCO tylko MarCO.. _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
A Jaka tam jest modulacja? Jakieś PSK? I jakie częstotliwości. Jakieś kosmiczne GHz ( zapisane w tabeli dla tych systemów) ? _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Skorygowałes nazwy więc nie będę poprawiał. Na stronie Jet Propulsion Laboratory jest trochę o planowanej misji. Wygląda na to, że MarCO-A i MarCO-B mają krążyć wokół Marsa, odbierać dane z lądownika i w momencie wyjścia na dobrą pozycję względem Ziemi wysyłać wszystko do nas. Co do systemu łaczności przyznam, że łatwiej było znaleźć całą dokumentację urządzeń radiowych Voyagera niż Cubesatów.
Edit:
Komunikacja będzie się odbywała w paśmie X czyli pomiędzy 8 i 12,5 GHz Oczywiście główny kanał do DSN, ale dodatkowo wspomagane będzie przez anteny ESA w Argentynie i Australii. Blisko Ziemi ma być wykorzystywany kanał łączności ok 400 MHz. Później pewnie ok 8,5 GHz
Edit 2
Zapomniałem dopisać, że cubesaty tylko towarzyszą głownemu obiektowi misji lądownikowi Insight. Pod tą nazwą szukaj szczegółów _________________ Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & HF1D
Dziś mówili o tym na Workshopie Cubesatów w USA. Planują użyć DNS. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Andrew Klesh z NASA/JPL coś mówił o listopadzie 2018 jako kluczowej dacie - przepraszam jednym uchem wpadło drugim wypadło. Tak, prawdopodobnie 26 XI mają być w okolicy Marsa. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Z ciekawostek, każdy MarCO będzie miał baterie słonecznej o łacznej mocy w pobliżu Ziemi 35W, a w poblizu Marsa 17W. Te 17 W musi obsłużyć systemy nawigacyjne i nadajnik X-Band w kierunku Ziemi. W tym czasie odbiornik UKF odbierający sygnały z InSight będzie wyłączony. Zakładając, że antena będzie miała jakieś 40 dB zysku, a do nadajnika pójdzie tylko 10W to oznacza 100 kW EIRP czyli 80 dBm. Bilans łącza na takiej odległości to jakieś -300 dB (tak na okrągło). Mniejsze anteny DSN mają ok 62 dB zysku. Zostaje i tak -158 dBm _________________ Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & HF1D
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Z innych ciekawostek (mimo, że poza tym tematem) cubesat'y mają niebawem polecieć w stronę Księżyca. _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Jeszcze mała (dosłownie) ciekawostka odnośnie łaczności. Przyznaję, że nie znalazłem informacji czy jest to dodatkowy czy podstawowy sprzęt (stawiam na dodatkowy) W trakcie orbitowania cubesatów MarCO będzie testowane nowe rozwiązanie komunikacyjne o nazwie IRIS. Podobno radio jest wielkości piłki do soft balla (ok 9,5 cm), posiada kanał odbiorczy UKF i odbiorczo nadawczy X-band. Prędkość transmisji ok 8 kb/s.
Obok tej misji jest planowana inna cubesatowa poza Ziemię - INSPIRE.
_________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
Z innych ciekawostek (mimo, że poza tym tematem) cubesat'y mają niebawem polecieć w stronę Księżyca.
Czy to nadal aktualne? Po tym jak nowy szef NASA mianowany przez Trumpa skasował budżet na projekty 'księżycowe'? _________________ Alles hat ein Ende, nur die Wurst hat zwei.
Tylko że jeśli chodzi o łączność w stronę Księżyca to stawiał bym na lustra i lasery tak jak mają łodzie podwodne. według mnie jest to sprawniejsze. Promień lasera wysłany z USA , odbity w lustrze trafia w wodę w pobliżu okrętu podwodnego w zanurzeniu. Na kadłubie są tak czułe sensory że można odebrać wiadomość w zanurzeniu nawet na 200 metrach.Aż się prosi żeby to zastosować. a przepustowość łącza... kilka razy większa jak na tych GHz
_________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Tylko że jeśli chodzi o łączność w stronę Księżyca to stawiał bym na lustra i lasery ... Aż się prosi żeby to zastosować. a przepustowość łącza... kilka razy większa jak na tych GHz
Władek, mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę, że 10 W mocy (reszta z 17W idzie na systemy nawigacyjne i kamerę) to trochę słabawo dla łączności laserowej. Myślę, że gdyby to było takie wydajne i niezawodne to NASA, która ma spore zapotrzebowanie na przepustowość transmisji dawno by z tego skorzystała. Myślę, że w NASA pracuje kilka osób dorównujących intelektem polskim krotkofalowcom. _________________ Pozdrawiam Jurek SP1JPQ & HF1D
Jeszcze Lucky 13 ma niebawem eksplorować deep space jako reprezentant cubesat.
link pdf _________________ Armand, SP3QFE, (SWL: SP3 27 235) PS. Z osobami, które nie chcą mi się przedstwić (nawet prywatnie) i "ukrywają swoja toższamość" nie dyskutuję. Nie chcesz publicznie, to przedstaw się poza forum.
Do U want to be HAM? Remember: Play fair on the air.
@HF1D Tak ale laser w kosmosie nie musi być tak silny bo tam jest próżnia. Kto Im każe walić jakieś astronomiczne moce laserów.Po pierwsze laser nadawczy na satelicie może mieć maksymalnie 1 Wat i wystarczy po drugie ponad Ziemia powinien być drugi satelita komunikacyjny w stronę księżyca lub ich kilka i to TAM powinny być lasery nadawcze aby zapewnić komunikację laserową tylko w próżni. Ja zdaję sobie sprawę że atmosfera tłumi dlatego tak trzeba by zrobić. W komunikacji światłowodowej moc lasera wynosi 5 mW i to wystarczy na 500 km. W światłowodzie fotonicznym na jeszcze dalej. A w próżni praktycznie teoretycznie na nieskończoność ale do księżyca 1 Wat... aż nadto!Poza tym trzeba by się rozejrzeć CO jest powyżej światła. Jeżeli w pewnych sytuacjach energia może być materią a materia energią to kwestią czasu jest zbudowanie np. powielacza częstotliwości powielającego np ft 4 THz razy 2 , razy 3 ,razy 5. Czyli częstotliwość radiową światła można by zamienić na "coś" jeszcze szybszego co naprawdę zapewni komunikację miedzy planetarną na poziomie bez opóźnień. 8 lub 10 THz to już częstotliwość szybsza od światła kilka razy niestety... zwykły fotopowielacz to nie ta droga. Ludzie pracują już nad czymś nowym, zobaczymy szacunkowo za dziesięć lat. Na razie udało się wysłać muzykę na 14 minut "poza czas".Więcej nikt nic nie chce mówić i ja się nie dziwię bo wsadzili w to konkretną kasę. Ale śledząc te "przebłyski" z różnych instytutów można się domyślać ze coś jest na rzeczy. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
ale my mówimy o łączności z obiektem znajdującym się na orbicie Marsa, a nie Księżyca!!! Czujesz niuans różnicy odległości?
Poza tym nie bardzo rozumiem stwierdzenie
SP3SUZ pisze:
...Czyli częstotliwość radiową światła można by zamienić na "coś" jeszcze szybszego co naprawdę zapewni komunikację miedzy planetarną na poziomie bez opóźnień. 8 lub 10 THz to już częstotliwość szybsza od światła kilka razy ...
8-10 THz szybsze od światła?????? Porównujesz częstotliwość z prędkością. Przypomnę jedną z podstawowych zasad fizyki, że nie ma prędkości większej od c
Poza tym 8-10 THz to nie jest częstotliwość drgań fali świetlnej. Długości promieniowania podczerwonego 850 nm odpowiada ok. 350 THz.
@ HF1D Jasne! Tylko mówię że aparatura na tych TH będzie lepsza niż na GHz.A co do komunikacji laserowej. Owszem tak , jeśli to satelity pudełkowe to faktycznie nie ma o co kopii kruszyć ale poważniejsze sputniki z dużymi elektrowniami juz dały by radę. _________________ Pijmy piwo jedzmy śledzie , będziem silni jak niedzwiedzie!
Władek, czy duży satelita z dużym zasilaniem dałby radę? Być może, chociaż wątpię. Niby światło też fala elektromagnetyczna, ale propagacja tego inna. Duże elektrownie? Problem w tym, że NASA ma bardzo małe zapasy plutonu do zasilania satelitów.
Ponadto zobacz, że Voyagery, które są w odległości 0,65-0,70 dnia świetlnego od Ziemi, a moce ich nadajników aktualnie to ok. 5,5 W utrzymują regularną komunikację z Ziemią czy też raczej Ziemia utrzymuje dwustronną komunikację. Lasera na taką odległość jakoś nie widzę nawet gdyby moc była gigantyczna.
No i jest jeszcze jeden drobny szczegół. CubeSat kosztuje ok 50.000 USD za sztukę. Poważny satelita jak to nazywasz to koszt kilkunastokrotnie większy.
I co najważniejsze jedna rakieta może zabrać na pokład te niepoważne CubeSaty jak ziemniaki. Na kilogramy. "Poważnych" satelitów tyle nie wejdzie.