jfr pisze:

Bladawiec pisze:
Art. 37.
1. Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji.
2. Wyjątki od tej zasady, odnoszące się do cudzoziemców, określa ustawa.
Art. 37.
1. Kto znajduje się pod władzą Rzeczypospolitej Polskiej, korzysta z wolności i praw zapewnionych w Konstytucji.
2. Wyjątki od tej zasady, odnoszące się do cudzoziemców, określa ustawa.
W państwach prawa obowiązuje zasada co prawem nie zabronione jest dozwolone więc w ustawie, nie dotyczy to tylko ustawy o cudzoziemcach, występuje ograniczenie określone sformułowaniem np. takie stanowisko czy taką funkcję może objąć obywatel Polski (np. czynne i bierne prawo wyborcze czy służba w siłach zbrojnych zarezerwowane są tylko dla obywateli RP)
Przeczytałeś kiedyś Ustawę o cudzoziemcach i wiesz jakie sprawy reguluje?
"Art. 1. Ustawa określa zasady i warunki wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu
przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego, tryb postępowania oraz organy właściwe w tych sprawach.
Czy sądzisz, że jest fizyczne możliwe enumeratywnie wymienić w ustawie jakie uprawnienia cudzoziemiec może w Polsce uzyskać a jakich nie?
W przypadku innych pytań pomogę:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000091
Art. 2. Żołnierzem zawodowym może być osoba posiadająca obywatelstwo polskie, o nieposzlakowanej opinii, której wierność dla Rzeczypospolitej Polskiej nie budzi wątpliwości, posiadająca odpowiednie kwalifikacje oraz zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
"wpis opatrzony znakiem
źródłem prawdy objawionej"
źródłem prawdy objawionej"