Forum Krótkofalarskie PKI

SQ6XL
01.06.2011 08:48:13

QTH: JO81nd Wrocław
Posty: 396 #707039
Witam
W moim przypadku zasilam 817 z zewnętrznego pakietu ale nie żelowego tylko lipolowego.
Zaletą tych akumulatorów jest ich gęstość mocy zgromadzonej a mówiąc po ludzku to aku o pojemności 6,6 Ah i napięciu 10,8 ( po naładowaniu 13,5V końcowego napięcia ładowania ) jest około trzy razy lżejszy niż klasyczna żelówka 7,2 Ah.
Mając trzy takie pakiety mam do dyspozycji w terenie 19,8 Ah przy tej samej wadze jak 7,2Ah żelówka.
Nie robiłem ekstra pakietów tylko poszukałem na alledrogo baterii do laptopów i kupiłem w cenie około 35 zł nowe baterie do mediona zdaje się na dodatek z elektroniką pokazującą stan naładowania w procentach .
Podlutowałem do nich na kablach standardowe przyłącza tak by łatwo wymieniać rozładowany pakiet i łatwo go ładować.
Ładuję je podłączając zewnętrzne źródło napięciowe o napięciu nie przekraczającym końcowego napięcia ładowania czyli 4,5V na celę dla tych ogniw. Cała resztę załatwia elektronika zawarta w baterii.
Koszt około dwa racy większy ale zysk trzykrotny.
W planach mam dorobienie ładowarki do takich pakietów zasilanej z dynama rowerowego ( oczywiście dużo dłużej będzie trwało ładowanie ) i fotoogniwa.
Pozdrawiam
Arek
Zobacz ten wpis w wątku
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt - postaw kawę! · rss