Forum Krótkofalarskie PKI

SP5SAi
25.11.2018 13:13:43

QTH: Warszawa KO02LG
Posty: 477 #2610576
    SP2BPD pisze:

    W dobrze wykonanej instalacji antenowej nie ma prądu współbieżnego, albo jest b. mały.
    Załóżmy jednak, że instalacja jest kiepska, a moc duża. Wtedy prąd ten jest pokaźny i szuka drogi do ziemi, po drodze powodując powstanie napięcia na połączeniach o niezerowej impedancji.

Cześć.
Większa część prądu common mode płynie do ziemi przez uziemienie transceivera, czy to dodatkowe, czy przez energetyczne. Przez ten kabelek z transformatorkiem płynie znikoma część prądu powrotnego. W moim konkretnym wykonaniu, oprócz transformatorka (pytanie jakie tłumienie wprowadza dla częstotliwości pracy nadajnika ?) jest jeszcze kondensator blokujący i rezystancyjny tłumik symetryczny.


Jak będę miał wolną chwilę spróbuję pomierzyć tłumienie mojego kabelka dla częstotliwości KF,UKF.

Na koniec chyba warto jednak mocno podkreślać:
nie pracujmy na bardzo niedopasowanych antenach, szczególnie w mieście, zwalczajmy przyczynę w pierwszej kolejności a nie skutki.
Pozdrawiam
Andrzej SP5SAi
( Stefan Adam Irena )
Zobacz ten wpis w wątku
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
rss · kontakt · załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt!