Forum Krótkofalarskie PKI

SQ3SWF
01.07.2018 22:29:29

QTH: JO82LK (Poznań)
Posty: 513 #2560495
    SQ9MES pisze:

    Olgierd przecież napisałeś że:
      SQ3SWF pisze:

      To rozwiązanie nie ma żadnego związku z dopplerem

    A ja Ci opisałem że To rozwiązanie ma bo gumka jest skrzyżowana i właśnie samo przestrajanie działa prawidłowo up i down kręcąc jedną gałką.


Podtrzymuję - gumka nie ma nic wspólnego z dopplerem, a jedynie z mechanizmem poruszania się po przemienniku/przekaźniku liniowym. Jak przekaźnik leci 7km/s to o dopplera musimy się troszczyć sami.

    SQ3SWF pisze:

    Oczywiście, krok na obydwu VFO musi być ten sam.

    SQ9MES pisze:


    Wykonaj to np. na AO-92 bardzo szczęśliwy


Nie uwzględniam satelitów FM, korekcja dopplera wymaga kilku dotknięć VFO na cały przelot, a nie ciągłego gałkowania wesoły

    SQ9MES pisze:

      SQ3SWF pisze:

      Korekcja dopplera polega na ruchu tylko jednym VFO, aż odnajdziemy swój sygnał.

    Korekcja polega na na ruchu dwóch VFO, a nie tylko na kręceniu jednym aż się odnajdziemy.

No dobrze, "jedyna słuszna zasada" mówi żeby korygować zarówno uplink i downlink. Wykonalne mając komputer, bez komputera i tak nie wiemy o ile korygować żeby trafiać w tą samą QRG po stronie satelity, więc poprawiamy jedną gałką "na słuch". W przypadku trybu "sat", czy to wbudowanego w radio, czy dorobionego za pomocą recepturek, poprawka na dopplera wymaga "rozpięcia" na chwilę dwóch VFO.
Olgierd
SP3YOR - Klub Krótkofalowców w Poznaniu http://sp3yor.net | https://sat.sp3yor.net | SN7L: FB WWW | http://arr1.org
Zobacz ten wpis w wątku
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt - postaw kawę! · rss