NOWE POSTY | NOWE TEMATY | POPULARNE | STAT | RSS | KONTAKT | REJESTRACJA   Login: Hasło: RSS Facebook


HOME · Pomiar nadawanej mocy · Wpis #1613004
sp9fys 30.09.2013 21:54:46
QTH: JN99MT

Posty: 1907 #1613004
Ze skrzynkami MFJ-ta jest coś nie tak.
Mam właśnie w naprawie (styki i takie tam...) skrzynkę MFJ941B - (starszy model, chyba już nie produkowany), ale w środku ten sam zestaw elementów co MFJ941E, i wskaźnik pokazuje połowę rzeczywistej mocy do anteny. Tak się składa, że mam wyskalowany przyrząd z wskaźnikiem krzyżowym i użyłem go bo mi się wskazania nie zgadzały z przewidywaniami.
Nie ma to NIC WSPÓLNEGO z dopasowaniem, które jest prawidłowe, lecz z układem pomiarowym który może błędnie pokazywać moc ( co nie zmienia faktu, że SWR jest pokazywany prawidłowo).
Moim zdaniem nie ma co się tym przejmować, jeżeli SWR jest poniżej 1:1,5 to z pewnością do anteny idzie cała moc (minus straty w skrzynce, akurat w tej, niemałe!) a co pokazuje wskaźnik i tak nie ma to większego znaczenia. Dla dobrego samopoczucia można sobie ewentualnie pomnożyć w myśli przez dwa czy tam jakiś inny mnożnik bardzo szczęśliwy albo przeskalować pokazometr jak mówią ruskie.
___________________
73! Ryszard
_________________
R.



Try not. Do. Or do not. There is no try.
Yoda

Zobacz ten wpis w wątku


Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!

Załóż własne forum dyskusyjne na iq24.pl