
QTH:
Wrocław
Posty: 158 #1596308
|
Witam. Onegdaj ze stronki radmora ściągnołem taki pliczek TXT. Może coś on pomorze?
Jakie to urządzenie?
W ciągu swojej 53-letniego istnienia RADMOR zajmował się produkcją różnorodnych urządzeń - począwszy od osprzętu, a skończywszy na skomplikowanych i nowoczesnych radiotelefonach i radiostacjach. Całą historię rozwoju produkcji firmy można prześledzić na podstawie oznaczeń urządzeń i zestawów eksploatacyjnych. Kolejnym, wprowadzanym do produkcji grupom urządzeń nadawano numery, które do dzisiaj stanowią pierwszą cyfrę pełnego oznaczenia:
0 – osprzęt
1 – odbiorniki radionawigacyjne
2 – nadajniki komunikacyjne
3 – radiotelefony 4 – urządzenia hydroakustyczne
5 – odbiorniki radiofoniczne hi-fi
6 – rozgłośnie manewrowe
7 – radiotelefony z modulacją cyfrową, modemy
8 – centrale radiotelefoniczne
Wytłuszczone zostały 3 grupy urządzeń, których produkcją RADMOR zajmuje się w chwili obecnej.
W tym artykule skupimy się na grupie 3, czyli radiotelefonach. Co zatem mówią cyfry, składające się na ich oznaczenie? Czy 31012-160 i 31312 to jedno i to samo urządzenie, czy też dwa różne?
Na początek chcemy wyjaśnić, co rozumiemy pod pojęciem „urządzenie”, a co pod nazwą „zestaw eksploatacyjny”.
Urządzenie – jest to wyrób stanowiący, pod względem konstrukcyjnym i technologicznym, zamkniętą całość o określonych parametrach technicznych. Urządzenie zawsze stanowi pojedynczą część składową zestawu eksploatacyjnego. Zestaw eksploatacyjny to zestaw urządzeń, które spełniają określone funkcje przy wykorzystaniu źródeł zasilania własnych lub zewnętrznych.
3 1 0 12 radiotelefon kolejny numer zestawu
0 – rdt. przewoźny UKF z lokalną manipulacją 0 – zestaw eksploatacyjny
1 – rdt. przenośny UKF 1 – na pasmo 40 MHz
2 – rdt. stacjonarny UKF 2 – na pasmo 80 MHz
3 – rdt. pokładowo-morski 3 – na pasmo 160 MHz
4 – stacja retransmisyjna 4 – na pasmo 330 MHz
5 – rdt. przenośny wojskowy 5 – na pasmo 450 MHz
6 – łącza radiotelefoniczne 6 – manipulator
7 – rdt. przewoźny z wydzieloną manipulacją 7 – urządzenie zasilające
8 – rdt. przewoźny UKF modułowy 8 – antena
9 – na pasmo 900 MHz
A zatem oznaczenie 31012 rozszyfrujemy jako zestaw eksploatacyjny radiotelefonu przenośnego UKF. Oznaczenie to może być również rozbudowane o trzycyfrowe oznaczenie pasma częstotliwości np. 31012-160.
Gdy spotkacie się Państwo z urządzeniem 31312 oznaczać to będzie, że jest to radiotelefon przenośny z zespołem nadawczo odbiorczym na pasmo 160 MHz.
Natomiast 3005 – to zestaw eksploatacyjny radiotelefonu przewoźnego, a 3035 – radiotelefon przewoźny z zespołem nadawczo-odbiorczym na pasmo 160 MHz.
Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia będą pomocne przy identyfikacji naszych radiotelefonów na podstawie ich oznaczeń.
73 de SP6VGB Bartosz _________________ 73 de SP6VGB Bartosz 145.350 Mhz. |