Forum Krótkofalarskie PKI

SP5XMI
17.04.2013 00:36:48
QTH: Warszawa
Posty: 3445 #1318922
To jest problem nie u niego, ale u Ciebie w tym Lincolnie, co jest na filmie. To Tobie sprawia taką kaszanę stacja, która Ci zakłóca.
Zrób eksperyment - weź tłumik rezystorowy tak ze 15dB i wepnij między Rx a antenę - omijasz go przekaźnikiem przy nadawaniu. Powinno pomóc - zmniejszając poziom sygnału zakłócającego redukujesz ten problem.
Po prostu stacja zakłócająca z innej częstotliwości z tego samego pasma ma tak silny sygnał, że przenosi się na dowolny sygnał z częstotliwości, na którą ustawiłeś odbiornik. Czyli ktoś może Ci nadawać na 26,970 z mega silnym sygnałem i przesterowuje mieszacz, a czasami nawet pierwszy wzmacniacz w.cz. i wtedy słyszysz go "na" sygnale odbieranym przez Ciebie na 27,400. RF Gain w takich przypadkach jest magiczną gałką, a ostatecznym rozwiązaniem - porządny preselektor oraz mieszacz odporny na przesterowanie, przy jak najmniejszym wzmocnieniu przed nim.
Właśnie po to w przemiennikach pracujących na jedną antenę budowane są tak porządne filtry.
P.S. AM jest najgorszą modulacją pod tym kątem, bo wywołanie "skrośnej" jest naprawdę proste przy mało odpornych na przesterowanie odbiornikach.
Sent from Marconi Oceanspan with 3x807 in the finals.
Pozdrawiam, SP5XMI Marcin
Zobacz ten wpis w wątku
Aby pisać na forum musisz się zalogować !!!
rss · kontakt · załóż własne forum · korzystasz z forum? wesprzyj projekt!