Antena kierunkowa 2 el. Delta 7 pasm wg. SP3PL
Waldi OM.
Pozwolisz, że wyrażę mój pogląd co do różnicy lansowanej przez Ciebie anteny HEX-BEAM, a mojej konstrukcji antenowej 2 el Delty by SP3PL:

HEX-BEAM:
1.Antena typu Yagi jak inne dipole do skutecznego promieniowania wymaga odpowiedniej wysokości (zależnej od frq) = w miarę wysokiego masztu.
2. Lekka konstrukcja, podobna do suszarki o znacznie większych wymiarach bo rozpiętość ca. 6 metrów.
3. Daleko posunięty kompromis serca anteny tj. promiennika-wibratora, bowiem dla pasma 14 MHz trzeba zmieścić 10 mtr przewodu na rozpiętości ramion 6 mtr. Element pozbawiony możliwości odprowadzenia ładunków do ziemi „nie uziemiony”.
4. Konstrukcją anteny to napięte tyczki, co przy znacznych różnicach temperatur w Europie
wymaga niejednokrotnego poprawiania stanu naprężenia elementów anteny. Przy montażu na maszcie trzeba antenę opuścić i z wysokiej drabiny wszystko ponownie doprowadzić do perfekcji, jak to przewidział konstruktor.
5. W zależności od instalowanej wysokości zależy skuteczność anteny, kol. Łukasz SQ3OGP -2el Delta by SP3PL pisze na forum, że jego przyjaciel zamontował HEX-BEAM na dachu domu jednorodzinnego i wspólnie DX-owali. Rezultat: Łukasz się łatwo dowoływał i zaliczał QSO, zaś jego przyjaciel jeszcze długo wołał bezskutecznie. Ostatnio Arek milczy, być może rozważa nabycie innej anteny.
6. Reasumując wypada zauważyć dodatnią cechę anteny HEX-BEAM. Lekka konstrukcja anteny pozwala na łatwość transportu i jest doskonałym wyposażeniem wszelkich wypraw terenowych. Z tego powodu wiele DX-pedycji z tej konstrukcji korzysta, ale pamiętać należy, że sukces nie wynika z typu anteny, ale przede wszystkim z atrakcyjnego prefixu.
Patrząc na lekką konstrukcję anteny HEX-BEAM robi jednak wrażenie anteny sezonowej.

2 el Delta by SP3PL = Multibander 7-PL.
1. Antena pętlowa (zamknięta rama) mniej wrażliwa na bliskość ziemi/dachu przez co nie wymaga szczególnie wysokich masztów. Zwarta dla prądu stałego, odprowadzenie ładunków do ziemi, konieczne zabezpieczenie w czasie burzy, by iskry nie biegały po shacku.
2. Mechanicznie solidna konstrukcja, która przetrwała nie jedną wielką wichurę, a u kol. SQ3OGP i później też u SQ3JVH przetrwała dwie powietrzne trąby, które się tam przemieszczały.
3. Serce anteny – wibrator zasilany od góry poprzez 450 ohmowy Feeder, który obniża kąt promieniowania anteny (porównywane z pełnowymiarowym CQ). Kompromisowo pasmo 10mtr, ponieważ wibrator jest prawie lambda 2, ale okazuje się w paśmie 10 M być anteną też skuteczną. Podany przez SP5ELW nieprawdopodobny przyrost +4S wynika ze sposobu zasilania anteny przez elektryczny układ rezonansu, przesunięcia fazy i dopasowania do kabla koncentrycznego 50 ohm. W pasmach WARC (z wyłączeniem 30M) antena ma 120 – 180 ohm co jest przyczyną większego niedopasowania (wzrostu SWR), ale dla uproszczenia zasilania nie zastosowałem BalUn-a, a wiele prób pozwoliło stan ten pozostawić, bowiem popularna antena W3DZZ na 14, 21, i 28 MHz podobne wykazuje niedopasowanie i mimo to, na wyższych pasmach dobrze promieniuje. Wielokrotnie porównywane sygnału ze stacjami używającymi Tribander 3 el beam Yagi wykazało, że pomimo tego błędu dopasowania sygnały nasze były na jednakowym poziomie. Tak więc na WARC-ach antena wykazuje skuteczność 3 el Yagi.
4. Konieczność stosowania Antena Tunnera nie jest wadą anteny, ponieważ każda antena ma rezonans na określonej częstotliwości i nawet monobander zmieniając częstotliwość nadawania np. z początku pasma na koniec pasma SWR narasta i dlatego wiele TRX-ów wyposażono w automatyczne skrzynki antenowe.
5. Reasumując 2 el. Delta by SP3PL jest anteną stacjonarną, solidnej konstrukcji (na forum określonej jako „pancerna”), która będzie dobrze służyć przez długie lata. Po 10 latach eksploatacji wymieniałem rotor i z przyjemnością stwierdzić mogłem że antena następne 20 lat pracować będzie.
Mam nadzieję, że udało mi się obiektywnie porównać w/w anteny.
VY73! Julian SP3PL




  PRZEJDŹ NA FORUM