HEXBEAM G3TXQ vs 2 el. Delta Loop SP3PL
Czytając wątek dochodzę do wniosku że życzliwych porad udzielają ci koledzy którzy nie posiadaja w/w anten.Poza Waldkiem i Arkiem.Dobrze byłoby żeby wypowiedzieli się ci co je użytkują i wiedzą gdzie tych anten są plusy i minusy.Bo takowe w obu przypadkach występują.
Nie krytykuję anteny HEX bo nie mam wiedzy o niej,natomiast mam wiedzę o MB7PL bo ją użytkuje z ogólnym zadowoleniem.
Antena poprawnie pracuje na wszystkich pasmach łacznie z WARC'ami i nie trzeba wykonywać jakiś dziwnych operacji z długością fidera.Ten sam fider który był przy Kozich Rogach jest przy Delcie.
Antena posiada dwa słabe punkty ale to jest moja ocena.Mianowicie połączenia przęseł teleskopów są zabezpieczone potężnymi obejmami,mając złe doświadczenie z obejmami to pod każdą z nich założyłem na przelot śrubę M5 i skontrowałem dwiema nakrętkami.Jest to gwarancja nierozłączniości przęsła.Metoda wypróbowana w KR które przeżyły dwa huragany i było ok.
Następny słaby punkt to obawa o fidery w razie silnych wiatrów a wiatry wieja u mnie potężne.Na ostatnim przęśle wszystkich czterech teleskopów zastosowałem połączenie ich linką żeglarską fi 5mm koloru czarnego.Ta metoda pozwoliła na ograniczenie ruchów topów teleskopów co 100% uchroni fidery przed zerwaniem a teleskopy przed ewentualnym połamaniem.
Jeżeli chodzi o skutecznośc anteny to stacje DX'owe które aktualnie pracyją(DX claster)są zaliczone.

Przed decyzją zakupu MB7PL przeanalizowałem wszystkie dostępne anteny kierunkowe i każda z nich ma swoje zalety i wady tj Hex bardzo duża średnica i zagrożenie ze strony ptactwa,CQ i Yagi musza mieć dużą wysokość od dachu.Delta Loop ma tą zaletę że jej wysokość od dachu nie jest ograniczona rygorem.Waga anteny jest ok 15 kg.Antena jest symetryczna co sprawia że siła wiatru nie wywołuje efektu skręcania masztu.
Ryzyko połamania elementów danej anteny istnieje zawsze bez wzgledy na jej typ,także to nie jest wada tylko Delty ale wszystkich anten kolego Pietrus.
Zewnetrzną AT podpieram się na pasmach 12 i 10m przy użyciu PA.AAT podpieram się na pasmach 20,17,15m przy użyciu PA.W pracy bez PA używam AAT tylko w pasmie 12m.

Petroniusz,spokojnie wszystko odbywa się bez akcesoriów furmańskich.

Jeżeli chodzi o kwestie rzucania się w oczy to jedna jak i druga tak samo są widaczne,to nie jest argument na -

Wiecej refleksji po dłuzszym czasie eksploatacji,towarzystwo pewnie zauważylo że obiektywnie oceniłem DL.

Sugeruję Julianowi o zamianie boom'u z rury okrągłej na boom z rury o przekroju kwadratowym.Antena bedzie jeszcze bardzie stabilna.
___________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM