HEXBEAM G3TXQ vs 2 el. Delta Loop SP3PL
Witam,

W związku z tym, że zamierzam zainstalować małogabarytową antenę kierunkową na pasma 20-10 m zastanawiam się nad wyborem odpowiedniej dla moich warunków terenowych i pogodowych, QTH – Ustka, gdzie wieją od czasu do czasu silne wiatry sztormowe.

Po dokonaniu wszystkich formalności antenę zamierzam zainstalować w ogrodzie na wojskowym maszcie pneumatycznym 12 metrów z dwiema sekcjami trzech odciągów. Maszt osadzony w fundamencie na ziemi i dodatkowo na wysokości 3 metrów przymocowany solidną stalową obejmą do budynku gospodarczego. Tyle tytułem samego masztu.

Czerpiąc wiedzę z różnych źródeł na temat małych na pewno kompromisowych anten kierunkowych moją uwagę zwróciły dwie konstrukcje tj. Hexbeam G3TXQ - MW0JZE oraz 2 el. Delta Loop – SP3PL, które biorę pod uwagę przy instalacji w moich warunkach.

Teraz muszę dokonać wyboru, która z tych dwóch anten będzie bardziej optymalna w moim QTH.

Teoretycznie wyciągnąłem następujące wnioski przy porównywaniu tych 2 anten :

IMO zalety Hex`a :

- Mniejsza waga ~ 10 kg
- Mniejszy opór wiatru
- Szerokopasmowość 20-10(6) metrów
- Dobry WFS w całym zakresie pasmowym bez użycia ATU i innych kombinacji

IMO wady:

- Być może mniejsza odporność konstrukcyjna przy opadach marznącego deszczu
( chociaż czytałem, że przy materiałach stosowanych przez MW0JZE ten czynnik ma minimalny wpływ na trwałość anteny)
- Mniejszy zysk energetyczny anteny ~ 6 dbi ( Teoretycznie - Nie znam zysku delty SP3PL a
wyczytana informacja, że S4 w stosunku do pionowego dipola półfalowego jest tutaj dla mnie nie jasna ( różna kalibracja S-metra), wiec jako odnośnik przyjmuje ~ 8 dbi podobnej konstrukcji Delty SP7GXP. IMO te 2dbi na + zysku Delty nie odgrywa tu znaczącej różnicy słyszeć stacje – nie słyszeć, może wyjdzie z 1 S różnicy na plus i to z bardzo dużym tym plusem (S1- 6db) .


IMO zalety 2 el.Delty SP3PL

- Większy zysk energetyczny 3 pasma ( odnośnik j/w)
- Mniejszy poziom zakłóceń/tła – ant. pętlowa
- Mniejszy kąt promieniowania (listek 8 °)

IMO wady:

- De facto konstrukcyjny 3 – bander ( WARC z AT i w niektórych przypadkach trzeba się bawić doborem długości lini zasilającej antenę, aby można było dopasować ową na WARC`ach. Można dopasować tunerem i sznurek, ale nie o to przecież mi chodzi. Na pewno występują straty przy dopasowywaniem tunerem.
- Ryzyko zgięcia/łamania elementów wibratora/reflektora ( elementy ~ 6 m każdy, co dawałoby razem z planowanym masztem prawie 18 metrową „ pionową” konstrukcję okresowo narażoną na silne wiatry z nad morza.
- Brak opublikowanych pomiarów (zysk, FB, rezonans itd.)


Są to moje luźne TEORETYCZNE przemyślenia na temat tych dwóch anten. Dziękuje tym, którym udało się przebrnąć przez moje wypociny.

Zwracam się z prośbą do wszystkich zainteresowanych tym tematem o podzielenie się swoimi
spostrzeżeniami, czy też doświadczeniem w dokonaniu odpowiedniego wyboru anteny porównując te dwie konstrukcje.



  PRZEJDŹ NA FORUM