Różnica między prętem a rurką (aluminium oksydowane) dla w.cz. w antenie Yagi
    SQ8NQS pisze:


    Potwierdzam wypowiedź Kolegi. Z rurek aluminiowych anodyzowanych wykonałem j-kę na pasmo vhf/uhf i nie dało się jej zestroić prawidłowo, mimo że wykonana była "po aptekarsku". Póki co dałem sobie z nią spokój na rzecz Diamonda. Próba oczyszczenia do gołego aluminium jest bez sensu. Ale może to tylko zbieg przypadków związanych z lokalizacją anteny (sąsiedztwo muru).
    Kiedyś też czytałem na temat niekorzystnego wpływu anodyzowania na antenę, ale teraz nie potrafię znaleźć tej informacji.

    Pozdrawiam,


Problem jest znany i ma charakter identyczny jaki daje się obserwować w antenach kf wykonanych z gołego drutu i drutu w powłoce np PCV.
Tlenek glinu jaki tworzy powłokę anodową ma wysoką przenikalność dielektryczną co powoduje konieczność skrócenia elementów anteny. Stąd antena wykonana z aptekarską dokładnością ale z elementów anodowanych będzie elektrycznie za długa i stroić się będzie za nisko.
Powszechnie dostępne programy do projektowania i analizy anten np 4Nec2 czy Mmana-Gal mają możliwość uwzględniania poprawki na dodatkową warstwę dielektryczną na elementach anteny. Konstrukcyjne stopy aluminium nie mają zbyt dużej odporności na korozję więc ewentualne przeprojektowanie anteny z wykorzystaniem elementów anodowanych może mieć sens.

Ryszard


  PRZEJDŹ NA FORUM