Aktywność słonecza w 2012 roku - Jerzy Dora
Obejrzalem ten film i jakos ten Pan mnie nie przekonuje.
Nie wiem co on wie o liniach energetycznych i ich zabezpieczeniach ale rozwazania mowiace o uszkodzeniach zabezpieczen linii to sa zwykle dyrdymaly.
Izolatory napowietrznych linii posiadaja iskierniki zabezpieczajace powierzchnie izolatorow przed wyladowaniami pelzajacymi - napiecie zaplonu iskiernika jest nizsze niz napiecie wytrzymywane izolatora. Nie ma zatem podstaw wiarygodnie twierdzic, iz izolatory na liniach beda masowo uszkadzane.
Poza tym linie wysokich i najwyzszych napiec uwzgledniaja w swojej konstrukcji mozliwosc powstania znacznie wyzszych napiec niz znamionowe napiecie sieci. Bezposrednie trafienie wyladowania piorunowego w przewody linii czy tez udary laczeniowe na liniach najwyzszych napiec jakims cudem nie powoduja uszkodzen izolatorow ani zabezpieczen...

Jesli idzie zas o zabezpieczenia linii napowietrznych, to kazda taka linia przy wejsciu na stacje wyposazona jest w ograniczniki przepiec, zabezpieczenia biora sygnaly napieciowe i pradowe z przekladnikow, ktore nasycaja sie w pewnym momencie i nie przepuszczaja pelnego udaru pradowego/napieciowego do obwodow wtornych. Wejscia wspolczesnych zabezpieczen dodatkowo sa wyposazone w swoje ograniczniki przepiec.

Najgorzej zabezpieczone sa linie sredniego napiecia, ale tutaj mamy coroczne doswiadczenia z wiatrami wiosna i jesienia. Sami mozecie sobie odpowiedziec jak krytyczne one sa w skutkach oczko

Gdyby ktos mial watpliwosci odnosnie mojej oceny, to zawodowo zajmuje sie kontrola techniczna urzadzen i aparatow na stacjach energetycznych wesoły