439.200 MHz - [Zakopane] nowy przemiennik D-STAR??
Tomku,abstrahując od tego czy jest wymóg/wytyczne do pracy przemiennika DV w kanałach "połówkowych" czy "pełnych" fajnie byłoby robić coś co ma pewien charakter systematyczności i uporządkowania.
Jak będę w opolskiej delegaturze UKE zapytam czy w tej kwestii są jakieś jasne regulacje,póki co w Opolu nie mamy nic kat.5 do DV więc temat nie jest przeze mnie wnikliwie zbadany.
Patrząc jednak na dość sporą część tego co uruchamiają koledzy odbywa się to właśnie we wspomnianych kanałach z rastrem 12.5khz i przez to nie koliduje z niczym bo stare band plany dla pasma 70cm przewidywały dla emisji FM kanały co 25khz,więc wydaje się logiczne takie usytuowanie urządzeń DV.
Biorąc pod uwagę,że w SP przemienniki DV od niedawna powstają mamy możliwość ułożenia tej sieci tak,aby nie było w niej bajzlu,więc po co mieszać???
Zdaję sobie sprawę,że wielu kolegów uruchamia różne rzeczy gdzie popadnie nie zwracając często uwagi na to czy ma to taki właśnie charakter(uporządkowania i systematyczności)co moim zdaniem jest błędem.
Nie wiem czy koledzy uruchamiając przemiennik w Zakopanem mieli już wcześniej tą częstotliwość po jakimś przemienniku FM czy może dostali ją teraz,jeżeli pracował tam wcześniej przemiennik FM lub była to częstotliwość zagospodarowana na ten cel to dla takowego powinna zostać(w licencji kat.5 napisane jest jaką emisją pracuje urządzenie),jeżeli otrzymali ją niedawno to zapewne nie byłoby problemu z otrzymaniem innej np 439.212.5Mhz na potrzeby DV których to kanałów jest znacznie więcej jak tych do wykorzystania dla analogowych przemienników FM.
Co do kanałów wywoławczych to moim zdaniem są one źle dobrane zwłaszcza na 2m,gdzie simpleksów też jest trochę i nie stoi nic na przeszkodzie,aby łączność też odbywała się w kanałach "połówkowych" gdzie aktywność pracy w FM jest zdecydowanie mniejsza.




  PRZEJDŹ NA FORUM