Uwaga burza !!!
Wyładowania atmosferyczne
    SQ7NSN pisze:

Pytanko mam do kolegów, czy któryś z was miał przypadek trafienia w antenę ?

Witam, ładnych parę lat temu na kotwicowisku w Nowym Orleanie piorun trafił w antenę, typowy morski vertikal. Pozostał po niej tylko kurz i nadtopione resztki przewodów. Natomiast w pomieszczeniu radiostacji i na mostku totalna zagłada.
Zapaliły się tory kablowe pomiedzy scianami. Pożar łatwy do opanowania ale bardzo trudny do ugaszenia.
Zużyliśmy kilkanaście gaśnic i agregat proszkowy.
Radiostacja systemu GMDSS, 2 UKF-ki, 2 radary, terminal satelitarny a także pomniejszy sprzęt do wymiany lub naprawy.
Tuner antenowy dosłownie eksplodował, a jego pokrywa ze stali wbiła się w przeciwległą ścianę, tez ze stali.
Ładunek energi zrobił spustoszenie w elektronice.
Koszty naprawy ponad 30 kilo $$$$$, straty eksploatacyjne statku dużo wiecej /3 dni off hire, inspekcje, odnowienie certyfikatów/
Fabryczne, profesjonalne zabezpieczenia nie dały rady piorunowi.

Co ciekawe to w radarach i Sat uszkodzone zostaly tylko kości pamięci procesorów.