QSO w różnych językach EN,RU,GER,IT,SP,IT,FR
    sq5buo pisze:

      SP2LIG pisze:

      Jeżeli chce się robić łączności międzynarodowe to do tego zgodnie ogólnie przyjetym standardem używamy jedynego języka międzynarodowego jakim jest j angielski.Tak jest przyjęte od zawsze w łącznościach profesjonalnych jak i amatorskich.Krótkofalowcy z w/w krajów doskonale znają jezyk światowy krótkofalowców czytaj j angielski.Jeżeli zawoła krótkofalowiec w innym języku niż j angielski to zawsze można jemu opowiedzieć w j angielskim i łączność zostanie pozytywnie przeprowadzona.
      Podane wyżej przykłady mogą zainteresować ale jako ciekawostka,może dla porównania.Takie jest moje zdanie.
      ___________
      Greg SP2LIG


    Grzegorz, co Ci przyszło do głowy z tym jedynie słusznym angielskim? Szczerze mówiąc to pierwszy raz w życiu słyszę że jest od zawsze przyjęte, że łączności robi się w języku angielskim! Przeczytaj bardzo starą książkę panów Ładno i Kossobudzkiego "Poradnik radioamatora krótkofalowca" z 1967 roku. Tutaj link do fragmentu: http://hpc.amu.edu.pl/~armand/blog/wp-content/uploads/2010/05/Kossobudzki_Ladno_Konwinski-Poradnik_radiooperatora_krotkofalowca-Warszawa1967_WKL_str106-1071.pdf. Nie pamiętam dokładnie ale chyba właśnie w tej książce były podane przykłądy łączności w kilku językach. Chyba również w tej książce była podana rada aby DXy z krajami ameryki południowej przeprowadzać w języku hiszpańskim gdyż latynosi słabo mówią po angielsku. bardzo szczęśliwy
    Miałem kiedyś tą książkę ale komuś pożyczyłem i do mnie nie wróciła.
    Pozdrawiam,
    Artur


Artur,ja nie mam nic przeciwko nauczeniu się wielu obcych jezyków jeżeli ktoś ma taką wolę i talent oczywiście.Ale nie zaprzeczaj że j angielski nie jest wiodacym językiem świata.Sporo lat mojego żywota spędziłem w różnych zakątkach świata współpracując z różnymi tego podołu nacjami.Wszędzie i zawsze w jakichkolwiek kontaktach czy służbowych czy prywatnych obowiazywał zawsze j angielski.Nie znam Twoich kontaktów ze światem,jezeli je masz to się pochwal.Znajomość innego języka nigdy nie szkodziła oczywiscie.Od czasu kiedy zainteresowałem się łącznościami radiowymi ok 25 lat do tyłu wpierw na CB później na KF dominował i dominuje zawsze j angielski.Oby tak pozostało.Już pewien góral spod góry Synaj imć Ludwik Zamenhof usiłował ludzi całego świata pogodzić fundują im nowego dziwoląga pod nazwą esperanto.Odpowiedź sobie sam czy ten dziwolag przyjął sie czy nie.
W dalszym ciągu uważam że j angielski jest dominujacym jezykiem swiata i jeszcze długo nim pozostanie.

Nie mam nic przeciwko autorom i wiedzy zawartej w w/w książce polecanej przez Ciebie ale sama data wydania już wskazuje że owa książka musiała przejść przez cenzurę.Wszystkim jest wiadomo że uwczesnej władzy wyjątkowo zależało na totalnej izolacji narodu polskiego w tym krótkofalowców od reszty normalnego świata.

Przecież wyraźnie napisałem w poście wyżej że to jest moje osobiste zdanie,którego nigdy nikomy nie narzucam.
___________
Greg SP2LIG


  PRZEJDŹ NA FORUM