Rośnie młode pokolenie
Dzieciaki bardzo szybko łapią zasady prowadzenia łączności. Wystarczy powiedzieć że podczas zajęć krótkofalarskich organizowanych przez klub SP3POW w szkołach, młodzież która nigdy nie miała wcześniej do czynienia z radiem, po krótkim wprowadzeniu bez trudu raziła sobie z mikrofonem. Przy tej okazji dorobiliśmy się gromadki adeptów która zdała, lub przygotowuje się do zdawania egzaminów. W każdym razie starszym członkom klubu trudno ostatnio dorwać się do radiostacji kiedy młodzi "szaleją" na pasmach oczko.

I to panowie cieszy! Bo dzieci nie mają oporów przed wyjściem w eter, poziom operatorski w miarę znośny, nieuniknione błędy wyłapuje się na bieżąco z praktyki, a nie podczas zajęć teoretycznych. Poprawne nawyki są więc łatwiej przyswajane. Sami pytają jeśli czegoś nie wiedzą. Nam na przykładach nasłuchów lub przeprowadzonych łączności łatwiej poruszać nowe zagadnienia, tak aby zainteresować, a nie zanudzić.

Warto więc udostępnić nawet najmłodszym możliwość pogadania przez gadające pudełko. Nawet jeśli początki są nieporadne, dla nich jest to wielka frajda. Wielu z nich zostanie z tym hobby na dłużej, a nawet jeśli nie - to i tak będziemy na plusie, bo przynajmniej będą świadomi tego co robimy.

Zachęcam też do wzięcia udziału w Amateur Radio Kids Day. Lepszej okazji aby zgromadzić przy radiu dzieci i młodzież nie znajdziemy. A można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że im samym łatwiej przyjdzie przełamać ew. nieśmiałość kiedy po drugiej stronie usłyszą inne dziecko, a nie starszego operatora. Wypada życzyć sobie takiego udanego dnia, parafrazując znane hasło:

Młodzi operatorzy wszystkich klubów, łączcie się!