Pomiar uziemienia
    Jacek_sp7vmz pisze:

    sp3suz widzę, że pracowałeś na R-140 i R-118 więc możesz przybliżyć zasadę działania tego urządzenia. Ja przyznam znam dobrze tylko aparatownie nasłuchowe, z radiostacjami i radioliniami miałem tylko "użytkowy", zamontowane były w budynkach więc zabawy w uziemienia tylko podczas konserwacji i pomiarów.

No dobra! Mówisz - masz tylko żeby Cię nie poparzyło przy okazji!!! Sztuczna ziemia to wyjatkowo upierdliwe bydle w eksploatacji i na dodatek powodujące duże natężenie pola w domu i pomieszczeniu stacji. Natężenie pola magnetycznego jest niebezpieczne i wywołuje tzw " chorobe telegrafistów" co zbyt przyjemne nie jest i oprócz Ciebie może ucierpieć twoja rodzina. No to zacznijmy od pionowej anteny. Największe straty w pionowym elemencie występuja na odległośći 0,35 lambda. Jesli taka antena jest w użyciu powinno się nie stosować krótszych przeciwwag jak podany wymiar powinno ich być od sześciu do pięćdziesięciu. Idealnym rozwiązaniem jest metalowy dach, antenę montujemy wtedy jak najbliżej środka. Dla anten UKF (2m) Najkrótsza przeciwwaga powinna być nie mniejsza niz 71 cm. UWAGA: Przeciwwagi trzeba stroić podobnie jak promiennik anteny! Robimy to w ten sposób że na danej częstotliwości montujemy najpierw cztery przeciwwagi końce których zakańczamy kawałkami wysówanych anten od odbiorników UKF następnie przy standardowej długośći 71 cm ustawiamy SWR na minimum strojąc promiennik. Następnie " dociągamy" SWR na niższy regulujac długość przeciwwag. Kiedy już "złapiemy " wymiar dodajemy pozostałe przeciwwagi do ilości 6 lub więcej trzymając sie złapanego wymiaru i kontrolujac SWR.Trzeba pamietaqć żeby przeciwwagi były ułożone równo wokół anteny poniewaz antena " niesie" ( czytaj słyszy) lepiej od strony gdzie ma przeciwwagi. Tam gdzie ich nie ma z tej strony słychac gorzej.
No to przeciwwagi juz mamy teraz sztuczna ziemia. Chodzi o to że antena w trudnych warunkach nie zawsze na wszystkich zakresach jest jednakowo sprawna. Czyli zamiast promieniować u góry na antenie w.cz. wchodzi na obudowę stacji i tworzy się tzw. gorąca obudowa. To zjawisko jest tym gorsze im większa moc jest ustawiona na stacji ( końcówki mocy!) PRZY DOTKNIĘCIU TAKIEJ BLACHY NAJPIERW WIDZIMY DYM POTEM CZUJEMY SMRÓD A DOPIERO POTEM CZUJEMY BÓL. Wiem to z własnego doswiadczenia bąbel i spalone palce goiły sie ponad miesiąć a było to " tylko" 40 Wat i trzpień kondensatora skrzynki antenowej. NO WIĘC bierzermy 10 metrów koncentryka RG213 lutujemy zyłę środkową do ekranu na końcaćh.Do jednego końca montujemy w szereg kondensator zmienny o pojemności 50 /100pF a po kondensatorze dalej w szereg cewkę ok. 50 uH . Może to być wariometr albo cewka z odczepami następnie dalej w szereg montujemy zarówkę samochodową z przełącznikiem zwireającym ją po nastrojeniu. Od drugiego końca żarówki zaczep podłączamy do zacisku uziemiajacego stację. Kabel koncentryczny , zabezpieczony taśmą izolacyjna możemy schować np. za szafę. Strojenia dokonujemy po zestrojeniu anteny na maksymalne świecenie żarówki po czym zwieramy żarówkę przełącznikem aby nam nie wystrzeliła podczas dłuższej eksploatacji. Szkło ma w takich razach wysoką temperature i szybkość " kosmiczną " w najbardziej wrażliwą strone okolicy oczy, twarz itd itp.Nnnno! I teraz wiesz już wszystko! Tylko prosze naprawdę uważaj! Jak znasz dobrze rosyjski to kup sobie książkę I.N.GRIGOROW ANTENY NASTROJKA I SOGŁASOWANIE dobra rzecz. Tam też jest to opisane. Tyle na dziścool


  PRZEJDŹ NA FORUM