Pomiar uziemienia
    sp5sjy pisze:

    Zakładając ten temat ( i tu trochę brak mi wyszukiwarki ) chciałbym zapytać dość przewrotnie Kolegów - Czy macie jakieś proste sposoby na określenie skutecznego miejsca przyłącza . Temat jest bardzo rozległy oczywiście istnieje wiele możliwości doboru , ale po części jest to intuicyjne , a w większości przypadków należy brać poprawkę na : korozję , el. plastikowe , itd. ... . Nawet pomiar wykonany przez "fachowca" często nie gwarantuje 100% pewności ( nie chciał bym wchodzić w zagadnienia inżynieryjne typu zależność rezystywność - rezystancja ) . Nie było by problemem wykonanie uziemienia w domu z własnym ujęciem wody , ale budynek wielokondygnacyjny to już problem . Tu chciałbym ukierunkować ew. dyskusję w stronę wykonania w warunkach nazwijmy to amatorskich przybliżonych pomiarów i określenia kryteriów doboru miejsca , bez użycia profesjonalnego sprzętu.

Zadam pytanie - jakąrolę ma spelniać ten uziom, po co on jest. Z tego wynikną jego parametry, czyli rezystancja. Sprzęt do tego nie jest potrzebny, tylko wiedza. Pomiar można zrobić metodą techniczną. Bez pomiaru uziom mija sie z celem.
    sp5sjy pisze:

    oczywiście WYKLUCZAJĄC rozumienie uziemienia jako instalacji odgromowej ( a co "Nie daj Bóg" zera sieci )

Bo to ujęcie wodne jest podlączone do "tego zera" nawet poza budynkiem. Dlatego rura wodna nie jest uziomem.
To klasyczny problem instalacji typu TT.
Nie wzywaj imienia najwyzszego nadaremno.To nie jest twoj koleś z podwórka, a w ten sposób obrażasz katolików których w tym kraju jest dużo.
Jezeli chcesz zrobić autentyczne uziemienie, to musisz zrobić oddzielny niezależny uziom który musi znajdowaźć się daleko od uziomu fundamentowego i odgromowego ( 30-50m), bo inaczej poprzez ziemię te uziomy bedą na siebie wpływały. Jest takie pojęcie jak "napięcie krokowe".
Jeżeli chodzi o elektryków to z uziomami jest "bajzel na kółkach".Elektrycy łączą bezpośrednio uziom odgromowy z instalacją elektryczną, i naiwnie sadzą,że te kilka metrów przewodu w ziemi odseparuje odgrom od budynku. Czyli inaczej, napięcie z instalacji odgromowej jest wprowadzane na obudowy urządzeń poprzez przewód PE.
    sp5sjy pisze:

    Nawet pomiar wykonany przez "fachowca" często nie gwarantuje 100% pewności ( nie chciał bym wchodzić w zagadnienia inżynieryjne typu zależność rezystywność - rezystancja )
Chcesz to zrobić "na wriata" ? To będziesz miał obrazek, gadżet a nie uziom.
Sami elektrycy nie wiedzą po co jest uziom w instalacji TN. skąd wynikają jego parametry. Robi się, bo "mamusia norma" tak kazała.
Podłączenie czegoś do uziomu wcale nie gwarantuje potencjału na poziomie ziemi.
marek


  PRZEJDŹ NA FORUM