Antena DIAMOND CP-6 HF
Witam,

Odnosnie moich problemow z rzeczoną anteną to w koncu zostala zdjeta, po pomierzeniu okazalo sie ze walniety jest 1 trap na pionowym elemencie. Rozebralem, polutowalem uszkodzony element, zrobilem dodadkowe obejscie (na wypadek ponownego uszkodzenia). Antena zostala zmontowana i postawiona na 4 metrowym maszcie w ogrodzie. docelowo bedzie na budynku na wys ok 8 metrow. Zestroila sie doskonale, bez najmniejszych problemow swr na dedykowanych pasmach 1,1-1,3.
Slyszy i nadaje doskonale, od 40m w gore sprawdzam ja zamiennie z moim FD4 i ta antena nie ma kompleksow, wyzszosc swoja pokazuje przy dalszych stacjach oczywiscie. Na pewno jak nie ma miejsca na druty, moze doskonale sie sprawdzic.
Podejrzewam ze problemy ze strojeniem biorą sie z jakiegos uszkodzenia, bo jak juz pare osob potwierdzilo, sprawna antena stroi sie bezproblemowo.

sp6nic pisze:

Ateny SP7GXP mają odpowiednią długość fizyczną a co za tym idzie również i zysk. Natomiast jak podaje producent antena CP6 ma zysk = 0. No i z tej prostej przyczyny zawsze anteny 1/4 fali czy dłuższe będą lepsze.

I tu sie zastanawiam co kolega mial na mysli, bo z konstrukcji cp6 wyglada na to ze są to dipole 1/2 fali na kazde pasmo, wiec dlugosc elektryczna nawet lepsza niz 1/4. Co za tym idzie jest tez zdecydowanie niewrazliwa na wszelkiego rodzaju radiale, przeciwwagi, uziemienia (czego nie mozna powiedziec o zdecydowanej wiekszosci vertikali)
Jest krotsza o okolo 1 metr od GP7 ale czy ma to az takie kolosalne znaczenie? producenci czesto tez wykazuja radosna "tfurczosc" w kreowaniu wysokiego zysku na papierze bardzo szczęśliwy dobrze ze diamond jest w tej kwesti wstrzemiezliwy.
Az sie prosi o porownanie antena w antene wesoły