Zabezpieczenie przed przepięciami
Jak przyłoży w pkt to i tak wióry się posypią.Najszybszym pewnym bezpiecznikiem jest tranzystor w układzie.
Pracuję w służbach związanych z łącznością co roku pomiary sprawdzanie ,przychodzi burza ...i jest nad czym myśleć, czemu Bozia tak nas pokarała.W zeszłym roku byłem u klienta w którego dom piorun trafił wszystko wykonane ze sztuką a z licznika -została tarczka,wszystko wyrwane zdemolowany dom instalacja wypalona i wypruta z pod tynku. okno wyrwane,uszkodzony strop . Brak piorunochronu na budynku. Kto w tej chwili ma piorunochron -najlepszy jak zaczynamy budować- położona bednarka pod ławami.Nasza jednostka abonencka wyniesiona ok 400m, uziemienie 0.8 oma większość kart abonenckich przestała istnieć ,kable popalone itd. A z tego wnioski niech każdy wyciągnie. Teoria swoje a w praktyce .....Listwa przepięciowa to w zasadzie służy do ozdoby,żeby skutecznie działała musi być dobre uziemienie którego nie ma .
Jedyne co nam przetrzymują trafienie to są zasilacze impulsowe -Izraelskie -b/zmyślnie zrobione sama konstrukcja zabezpieczeń układu elektronicznego przetwornicy , specjalnie prowadzenie i wykonanie ścieżek, 3 stopnie zabezpieczeń przed mostkiem.Największe uszkodzenie jakie mnie się trafiło to mostek prostowniczy ale to wina serwisu nie przykręcili uziemienia, a dalej zadziałały zabezpieczenia. B/szybkie warystory z ochronnikami gazowymi to się rozlatuje na wejściu i zamyka wejście na przetwornicę -zwarcie,pali bezpieczniki 10A !!!.To trzeba wszystko potem wymienić na nowe elementy zgodne z WT.
marek10-piszesz o przepisach a zinterpretuj działanie elektrowni która po takim strzale domagała się od człowieka kpl licznika energii!!!!,ich to nie obchodziło że się rozsypał w kawałki.
Pokaż mnie zabezpieczenie które wytrzyma 200-400kA prądu piorunowego a takie wartości występują.
Wyładowania wtórne są zabójcze dla wszelkiego typu zasilaczy impulsowych powszechnego sprzętu elektronicznego i z takimi najczęściej w codziennym życiu się spotykamy..Zawsze zadziała skutecznie jako zabezpieczenie hi tranzystor/dioda.
SQ7BCE-masz szczęście że nie dostałeś bezpośredniego trafienia i tego ci nie życzę. Te wszystkie zabezpieczenia by tego nie przeżyły.