Najnowsze dzieciatko YAESU FTDX 3000
    KrzysztofK pisze:

Maciek, mój przekaz nie neguje potrzeby dobrej dynamiki przy 2 kHz. Ulubiony wariant konstrukcyjny ICOM-a tzn. przemiana do pierwszej p.cz. rzędu kilkudziesięciu MHz, ma na celu głównie polepszenie tłumienia częstotliwości lustrzanych. W już dość leciwym IC-7800 osiągnięto na 14 MHz tłumienie lustrzanych 121 dB (August 2004 QST), natomiast w Elecraft K3/100 widzę dla 14 MHz tłumienie lustrzanych 88 dB (January 2009 QST). I to jest przedmiotem mojej obserwacji, że cichcem „wykrada” się parametr, który już dawno został pomyślnie „załatwiony”.

Nie neguję, że dla wyczynowców najważniejsza jest dynamika przy 2 kHz. To są osoby naprawdę znające się na rzeczy i warto wsłuchiwać się w ich opinie. Jednak ich nie interesuje nasłuch całego KF, który odbywa się też w takich miejscach, gdzie przy niskiej pierwszej p.cz. częstotliwość lustrzana może wypaść w środku pasma radiofonicznego. Takiego krytycznego splotu zdarzeń może w ogóle nie być podczas odsłuchu jedynie pasm amatorskich i rzeczywiście być może nie potrzeba tam dużych tłumień lustrzanych.

Zdaje się więc, że po prostu mówimy o dwóch różnych kategoriach urządzeń, specjalizowanych do różnych zadań, choć IC-7800-tce chyba nieźle wychodzi również odbieranie DX-ów. Tak jak napisałem, rynek jest zróżnicowany i każdy znajdzie urządzenie właściwe do swoich potrzeb.

Pozdrawiam,

Krzysztof, SQ8IJZ
    www.kolisz.pl

Krzysztof- Masz racje, ja blednie zalozylem,ze wiekszosc krotkofalowcow poszukuje wyczynowego radia. Po prostu od wielu lat jestem chyba za bardzo skoncentrowany na tych parametrach. Tez jestem praktycznym jezeli chodzi o sprzet i go oceniam na podstawie pracy na pasmach amatorskich w ekstremalnych warunkach.
Dlatego tez jak nie zauwazam jakichs dziwnych zjawisk jak lustrzanki czy ptaszki albo IMD to oceniam radio jako jedne z lepszych. Chyba najtrudnejsza proba dla TRX jest pasmo 160m podczas kontestu. Wiec tu najpierw sprawdzam a pozniej na wyzszych pasmach ale zawsze przy podlaczonej antenie.
Np. moj K3 zdaje egzamin bardzo dobrze w tych warunkach. FT990 nie tak dodrze ale fajne radio. Ptaszkow tez nie ma ale ja na nie nie poluje z odlaczona antena Hi ,Hi. Swoja droga to szkoda,ze nie mozna miec radia hybrydy. Konstrukcja mechaniczna IC7800,, dynamika i niskie szumy fazowe K3-mowie tutaj o szumach fazowych tez przy nadawaniu. Teraz Flex wypuscil model 6500 i model 6700 z dynamika 110dB od 100Hz do calej szerokosci pasma. Ale nie ma galek trzeba komputer. Az 110dB to juz nawet niepotrzebne. Wiec dla kazdego cos innego. Best 73, Maciek