Najnowsze dzieciatko YAESU FTDX 3000
KrzysztofK
Maciek (WQ7X), jest różnica w napisaniu ogólnie, że IC7800 ma dynamikę 20 dB gorszą, a napisaniem tego z podaniem warunków pomiarowych (2 kHz). Parametr ten jest ważny i szkoda, że ICOM nie ma go na wyższym poziomie. Jednak uważam za błąd całkowite ignorowanie dynamiki poza 2 kHz z bardzo prozaicznego powodu – w dalszym paśmie jest dużo więcej stacji i dynamika ta poddawana jest sporo większej próbie napięciowej, szczególnie przy długich antenach. Fascynację dynamiką przy 2 kHz odbieram jako modę spowodowaną dotychczasowym ignorowaniem tego ważnego parametru, czego dobitnym przykładem są absurdalne rankingi transceiverów tylko na podstawie dynamiki przy 2 kHz. Złośliwy mógłby napisać, że obecnie parametr ten stał się sposobem na walkę z wielkimi producentami, skoro jego propagatorzy nie słyszą lustrzanek.

W odbiornikach jedynie na pasma amatorskie dynamika przy bardzo dużych odstępach może być „załatwiona” filtrami w.cz. Jednak tutaj w ogóle nie odbieramy np. pasm radiofonicznych, więc mamy zasadę nie popełniania błędu przez nic nie robienie.

KrzysztofK. Dynamika RX mierzona przy sygnalach 2 kHz (ten pomiar mowi co sie bedzie dzialo z IMD powiedzmy do 6kHZ od czestotliwosci na ktorej pracujemy) jest najwazniejsza dla krotkofalowcow ktorzy pracuja dx i w kontestach a szczegolnie na CW i dlatego wielu ekspertow uwaza to za najwaznejszy parametr. Ja tez tak uwazam. Jezeli ten parametr jest slaby to doswiadczeni operatorzy odrzucaja taki sprzet. Podalem ci linka do strony W8JI i tam mozna sie wiele dowiedziec. Znakomita wiekszosc TRXow ma super dynamike powyzej 20kHz. Icom 7800 jest lepszy bo ma juz super dynamike w odleglosci powyzej 10 kHz.
Zobacz co np. wybral OH2BH na ich Arcala super stacje kontestowa. Dla nich pieniadze nie maja znaczenia i mogli kupic 10 ICOMOW IC7800. Tez mozna znalezc na czym pracuje wiekszosc stacji contestowych. Te TRX zostaly wybrane na podstawie parametru 2kHz no i oczywiscie szumy fazowe tez sa brane pod uwage. Moglbym ci dac wiele przykladow ale podam ci wlasny. Pracowalem w Kontescie CW na 160m. Kolega 4km ode mnie tez pracowal na 160 w kontescie. Na moim przerobionym FT1000D z dynamika 86dB przy 2 kHz ale mimo niezlego juz RX nie moglem pracowac w zawodach bo juz przy odleglosci 25kHz
mialem IMD. Dzialo sie to tez przy dwoch innych TRX. Orion (ma maly problem z diodami przelaczajacymi anteny) byl duzo lepszy ale na K3 i na FTDX5000 moglem pracowac w odleglosci 2kHz od mojego kolegi.
Wiec nie zgadzam sie z toba ze pomiar przy 2kHz to "moda" . Nikt nie ignoruje dynamiki poza 2kHz bo w 99% im dalej tym dynamika wyzsza ale co z tego jezeli nie bede mogl odbierac slabszych sygnalow w oknie 6 kHz. Nie wiem o jakich lustrzankach mowicie-z tym sie tez nie zgadzam.
Czy jestes teoretykiem? Np w K3 nie znalazlem zadnych lustrzanek przy wlaczonej antenie. Moga byc lustrzanki o bardzo malej amplitudzie jak antena nie wlaczona. Nawet w cichej lokacji szumy z anteny typu 4 el quad przykrywaja te lustrzanki. A obecnie nawet Elecraft ma software ktorym mozesz
eliminowac te "lustrzanki raz na zawsze. Ja tego nie robilem bo ich nie ma przy jakiejkolwiek uzywanej antenie. Wiec precyzuje moja wypowiedz. Ja mowie o parametrach TRX : 1. dla bardziej wyczynowych krotkofalowcow 2. kompletnie ignoruje parametry poza pasmami amatorskimi 3. Opieram sie na swoim
wieloletnim profesjonalnym doswiadczeniu przy projektowaniu sprzetu radiokomunikacyjnego dla amerykanskiej marynarki wojennej i rowniez doswiadczeniu w projektowaniu i budowaniu TRXow o wysokiej dynamice na wlasne potrzeby.
Oczywiscie tak jak ja i wielu fachowcow np. projektantow ORIONA, K3 moga sie mylic. Ja juz wiecej nic nie moge dodac na ten temat niz napisalem do tej tej pory. Wszystko jest dostepne w literaturze. Warto tez poczytac artukuly kilku fachowcow w Polsce np. SP7HT.
To co napisalem na tym forum to jest tylko moja opinja i zrobilem to majac nadzieje, ze moze to kolegom pomoc w podjeciu decyzji przy zakupie nowego FTDX3000. Nie jestem jednak pewny czy to mialo sens. Natomiat jestem pewny, ze wielu powaznych dx/contestowych operatorow
w Polsce i kupi ten nowy FTDX3000 jezeli parametry beda takie jakie Yaesu obiecuje. Oczywiscie mam nadzieje , ze Yaesu nie zwariuje i ustali cene ponizej $2k a nie jak Kenwood za nowy TS990 podobno okolo $7k. 73! Maciek