Najnowsze dzieciatko YAESU FTDX 3000
Maciek (WQ7X), jest różnica w napisaniu ogólnie, że IC7800 ma dynamikę 20 dB gorszą, a napisaniem tego z podaniem warunków pomiarowych (2 kHz). Parametr ten jest ważny i szkoda, że ICOM nie ma go na wyższym poziomie. Jednak uważam za błąd całkowite ignorowanie dynamiki poza 2 kHz z bardzo prozaicznego powodu – w dalszym paśmie jest dużo więcej stacji i dynamika ta poddawana jest sporo większej próbie napięciowej, szczególnie przy długich antenach. Fascynację dynamiką przy 2 kHz odbieram jako modę spowodowaną dotychczasowym ignorowaniem tego ważnego parametru, czego dobitnym przykładem są absurdalne rankingi transceiverów tylko na podstawie dynamiki przy 2 kHz. Złośliwy mógłby napisać, że obecnie parametr ten stał się sposobem na walkę z wielkimi producentami, skoro jego propagatorzy nie słyszą lustrzanek.

W odbiornikach jedynie na pasma amatorskie dynamika przy bardzo dużych odstępach może być „załatwiona” filtrami w.cz. Jednak tutaj w ogóle nie odbieramy np. pasm radiofonicznych, więc mamy zasadę nie popełniania błędu przez nic nie robienie.

Osobiście doceniam ICOM-a za względnie zrównoważone parametry. Nie przemawiają do mnie transceivery cechujące się dużymi dysproporcjami poziomów parametrów np. dynamika 100 dB przy 2 kHz, ale tłumienie lustrzanych już tylko 60 dB. W takiej sytuacji lustrzanki po prostu mogą zagłuszać słabe sygnały, które przecież miały być słyszane dzięki dużej dynamice. Tabele powinny być układane na podstawie zważonych wszystkich parametrów, co najwyżej można podyskutować o tych wagach.

Jeśli chodzi o zakłócenia, to marzyłby mi się parametr będący czymś na kształt średniej całkowej z zakłóceń zmierzony w rzeczywistych warunkach antenowych w określonym paśmie Df (w pasmach amatorskich lub cały KF), czyli coś podobnego do 1/Df * Int(sygnał/zakłócenie(f), df). Wyrażenie to trzeba by jeszcze uniezależnić od wielkości sygnału w antenie. Parametr ten miałby cechy prawdopodobieństwa, więc musiałby być brany z dostatecznej próby wesoły

Sam nabyłem niedawno ręczniaka IC-T70E posiadającego jedynie dwa pasma VHF/UHF, ale za to z bardzo dobrymi parametrami zmierzonymi przez ARRL Lab. Jednak i w tym przypadku ICOM pokazał swoją szkołę zrównoważonych parametrów. Na KF lubię mieć szerszy odbiór, na UKF dopuszczam zakup wąskopasmowego ręczniaka. Na szczęście rynek jest zróżnicowany i każdy może wybrać dla siebie urządzenie jakie mu odpowiada.

Pozdrawiam,

Krzysztof, SQ8IJZ
www.kolisz.pl


  PRZEJDŹ NA FORUM