Antena magnetyczna na fale krótkie
- wpływ składowej magnetycznej pola na zdrowie
Dopuszczalne wartości natężenia pola magnetycznego w środowisku pracy w strefie zagrożenia...

Zakres częstotliwości___H, (f) [A/m]____DdH(f)
0.8MHz<f<150MHz_____8/f___________512/f2(A/m)2'h
0.15GHz<f<3GHz______0.053_________0.022 (A/m)2 'h

Wartości normatywne poziomów natężenia pola magnetycznego w środowisku komunalnym
Ochrona przed polami elektromagnetycznymi w środowisku naturalnym uregulowana jest przepisami zawartymi w ustawie "Prawo ochrony środowiska" oraz w rozporządzeniach Ministra Ochrony Środowiska. Generalnie, ochrona ta realizowana jest poprzez ograniczenie wielkości emisji pola elektromagnetycznego do poziomów uznanych przez przepisy za dopuszczalne. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 października 2003 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku oraz sposobów sprawdzania dotrzymania tych poziomów (Dz. U. Nr 192, póz. 1883) dopuszczalna wartość natężenia pola magnetycznego o częstotliwości 50 Hz dla terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową oraz miejsc ogólnodostępnych dla ludności wynosi 60 A/m (lub równoważna indukcja magnetyczna 75 uT). Według poglądów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) analogiczne poziomy dopuszczalnej emisji pola magnetycznego wynoszą odpowiednio 80 A/m lub 100 uT.
W związku z niepełną wiedzą dotycząca ewentualnych długotrwałych efektów wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie, niezależnie od znormalizowanych, dopuszczalnych wartości natężenia pola elektromagnetycznego, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia należy stosować zasadę rozsądnego ograniczania i unikania nadmiernych pól elektromagnetycznych.

Szacując rzędy wielkości oceniam rezystancję pętli na 1 Om. Przy 100W prąd w pętli na 10A. Dla dopuszczalnego natężenia pola 2A/m przy częstotliwości 4MHz minimalna odległość 5m. Będąc metr od pętli codzienne wieczorne plucie w sitko typowego TRXa 100W PEP SSB nie przekroczy dopuszczalnej ekspozycji. Na 28MHz dopuszczalne natężenia pola jest 0,3A/m ale rezystancja obwodu większa, prąd mniejszy i szkodliwość podobna. Metrowa odległość od cewy nie powinna wywołać obserwowalnych uszkodzeń zdrowia.
Może ktoś policzy dokładniej, określi gdzie w strefie bliskiej metrowej pętli promieniowanie szkodliwsze.

Ktoś inny może się zastanowić czy plucie w sitko 5W ręcznego radiotelefonu FM UKF, z anteną przy nosie, jest zdrowe.