Antena GP-5 produkcji Waldka SP7GXP
    SP2LIG pisze:

...Odciągi źle założone lub w niewłaściwy miejscu tylko szkodzą nie pomagają.Zabójstwem dla tych anten może być sztywny układ-maszt/antena.
    ...

Tu mogę potwierdzić, też chciałem być nadgorliwy i dla "bezpieczeństwa" chciałem założyć do GP7-DX dwie pary odciągów. Na szczęście rozmowa z Waldkiem przekonała mnie żeby zostawić tylko jedną parę (zgodnie z instrukcją), przy dwóch parach mogłyby się tworzyć wibracje, które uszkodziłyby antenę.
Proponuję montować anteny zawsze zgodnie z wolą konstruktora a jak chcemy coś zmienić to skonsultować to z nim czy nie ma przeciwwskazań.
Widzę, że na forum nadal niektórzy mylą anteny. Antena GP7 to antena bez odciągów na "miękkim" maszcie, antena GP7-DX to antena z odciągami na sztywnym maszcie.
Też się zastanawiałem przed zakupem czy zamówić GP5 czy GP7-DX, do mnie też przemawiały różnice w wysokości. Postawiłem jednak na wyższą antenę i nie żałuję. Sąsiedzi nie wnikali czy wyższa czy niższa, jakaś antena jest i tyle.
Adam, decyzja należy do Ciebie wesoły