Witam,
Mam za zadanie zaprojektować antenę do transpondera (karta o wymiarach ISO). Mam problem z uporządkowaniem wiedzy, prosiłbym o nakierowanie czy dobrze rozumuję, czy mój tok jest dobry oraz jak dojść do końca z jak najlepszymi wynikami.
Po pierwsze dane, które posiadam: - częstotliwość 13,56 MHz +- 7kHz (Band), - odległość działania 10 cm,
Swoją pracę rozpocząłem od narysowania układu zastępczego anteny:
Został on znaleziony w jakiejś książce ( dokładnie nie pamiętam już skąd). Więc tak: wg. mojego rozumowania: L - indukcyjność (nie induktancja) cewki anteny, R - skąd obliczyć? Cp i Cr - zrobiłem zastępczą pojemność C, która jest zależna od indukcyjności cewki (ze wzoru na częstotliwość rezonacyjną). - chyba ze moze ktos wie jak obliczyc pojemnosc pasozytnicza cewki. Pojemność wewnetrzna rezonacyjna jest zintegrowana z obwodem chipa i wynosi okolo 16 pF.
Rl - opór obwodu związanego z chipem (skąd wziąć?) u0 - napięcie odłożone na chipie (potrzebne do jego zadziałania, przyjalem 5V) ui - SEM wyindukowane na cewce anteny.
Projektowanie anteny
Tutaj zgodnie ze wzorami ze strony: ERES - cewki wyliczyłem indukcyjność dla różnych geometrii anten ( co myslicie o tych wzorach z tej strony? )
Następnie obliczyłem minimalną wartość pola (napięcie chipa przyjałem 5V). Wiem, że zgodnie z normą minimum musi to być 1,5 A/m a max 7,5 A/m. W zależności od ilości zwojów (test od 1 do 10) otrzymałem kilka wyników.
Dla zmiennych: - średnica ścieżki: 0,1cm - odstęp między ściezkami: 0,1 cm - straty R (przyjąłem) - 10 omów - Opór obwodu wewnętrznego - 40k omów (wydaje mi się , że powinno to być sporo więc dlatego tyle wybrałem, nie wiem skąd obliczyć)
Otrzymałem wyniki pozytywne (minimalne natężenie pola magnetycznego) dla liczby zwojów 3-4 (w zależności od geometrii)
Jak dobrać prawidłowo to R i Rl? Prosiłbym kogoś orientującego się w temacie o wskazówki.
Pozdrawiam i dzięki! |