Pozwolenie radiowe za 20zł dla każdego bez egzaminu...
Uzyskałem w końcu (po ponad 50 dniach) odpowiedz od UKE na zadane pytania.
Oto one:
1) czy rzeczywiście takie zezwolenie jest legalne i użytkownik nie będzie miał problemów w przypadku np kontroli UKE?
2) czy radio można używać na wyznaczonych pasmach tylko z dołączoną do zestawu anteną czy można podłączyć np w aucie lub w domu do większych anten?
3) czy można używać radia na tych dwóch kanałach przez paralotniarzy?
4) czy słuchając np pasma krótkofalarskiego 2m i 70cm na tych radiach użytkownik robi to legalnie czy nie?

Umieszczam całą odpowiedz od UKE:

"Szanowny Panie,

Odpowiadając na mail uprzejmie informuje, ze zgodnie z art. 143 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.), używanie urządzenia radiowego wymaga posiadania pozwolenia radiowego. Pozwolenie wydaje Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w drodze decyzji administracyjnej.

Wydane przez Prezesa UKE pozwolenie radiowe uprawnia firmę Navcomm, Andrzej Kijewski z siedzibą w Sopocie, do świadczenia na obszarze całego kraju usług, w radiokomunikacyjnej służbie ruchomej lądowej typu dyspozytorskiego składającej się wyłącznie z radiotelefonów noszonych (pracujących z mocą do 5 W), zgodnie z warunkami wykorzystania częstotliwości określonymi w załączniku do pozwolenia radiowego.

Radiotelefony pracujące w tej sieci powinny być zaprogramowane wyłącznie do pracy na przydzielonych firmie Navcomm, w pozwoleniu radiowym kanałach radiowych o częstotliwościach 157,9625 MHz (przy wykorzystaniu kodów programowanej blokady szumów CTCSS o wartościach: 91,5 Hz, 97,4 Hz, 114,8 Hz, 123,0 Hz, 131,8 Hz, 141,3 Hz), oraz 448,6375 MHz. W żadnym przypadku użytkownik nie ma prawa samodzielnie dokonywać zmiany przydzielonego kanału radiowego.

Użytkownik urządzenia radiowego pracującego w tej sieci może używać wyłącznie urządzenie radiowe, na które zostało udzielone pozwolenie i zgodnie z określonymi w pozwoleniu radiowym warunkami. Oznacza to, że dokonywanie jakichkolwiek przeróbek np. poprzez dołączanie anteny zewnętrznej czy używanie urządzenia niezgodnie z jego przeznaczeniem (jako przewoźnego czy stacjonarnego) oznaczać może jedynie, że urządzenie jest używane niezgodnie z warunkami wykorzystania częstotliwości.

Wydawana przez firmę Navcomm karta zwana "pozwoleniem radiowym", informuje jedynie że urządzenie radiowe (typ, producent), którego dotyczy, pracuje w sieci radiokomunikacyjnej typu dyspozytorskiego, na podstawie wydanego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pozwolenia radiowego nr RRL/A/A/0033/2010 z dnia 10 lutego 2010 r. ważnego do dnia 31 stycznia 2020 r. Wystawiany przez Navcomm produkt pomimo, że nazywa się „pozwolenie radiowe”, nie ma cech pozwolenia radiowego. Nie chroni więc jego posiadacza przed żadną odpowiedzialnością, zarówno cywilnoprawną jak i administracyjnoprawną i nie stanowi dokumentu potwierdzającego istnienie jakiekolwiek uprawnienia administracyjnoprawnego.

Stwierdzić należy, że jedynym dokumentem potwierdzającym posiadane uprawnienia jest pozwolenie radiowe wydawane przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Użytkownik urządzenia radiowego w przypadku kontroli przez organy do tego upoważnione obowiązany jest uwiarygodnić przynależność radiotelefonu do sieci okazując np. kopię pozwolenia radiowego.

Wydane dla firmy Navcomm, Andrzej Kijewski pozwolenie radiowe, uprawnia do używania urządzeń w służbie radiokomunikacyjnej ruchomej lądowej w sieci radiokomunikacji ruchomej lądowej typu dyspozytorskiego umożliwiając grupom użytkowników porozumiewanie się przez radio w ramach danej grupy lub z innymi grupami (przy wykorzystaniu kodów CTCSS). Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 czerwca 2005 r., w sprawie Krajowej Tablicy Przeznaczeń Częstotliwości (Dz. U. Nr 134, poz. 1127 z późn. zm.), zwanej dalej „KTPCz” zakresy częstotliwości, z których przydzielone zostały częstotliwości przeznaczone są do wykorzystania w służbie ruchomej z wyjątkiem ruchomej lotniczej. Oznacza to, że częstotliwości z tych zakresów nie mogą być wykorzystywane w służbie ruchomej lotniczej podczas wykonywania lotów balonem, lotnią, paralotnią itp.

Odnosząc się do zapytania zawartego w pkt 4, a więc czy słuchając np. pasma krótkofalarskiego 2m i 70cm na tych radiach użytkownik robi to legalnie czy nie, pragnę zwrócić uwagę, na zapisy art. 144 ust. 1 ustawy Pt., który mówi, iż nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru. Mając na względzie, iż wymienione w udzielonym dla firmy Navcomm pozwoleniu radiowym urządzenia radiowe (radiotelefony typu TK-890, TK-750/TK-760), są urządzeniami nadawczo-odbiorczymi, stwierdzić należy, a pozwolenie radiowe nie obejmuje funkcji odbioru na częstotliwościach innych niż przydzielone.

Z poważaniem,

Irena Bylicka



Gabinet Prezesa

Urząd Komunikacji Elektronicznej

ul .Kasprzaka 18/20

01-211 Warszawa

Tel. 22-53-49-344



Odpowiedź przygotowana przez::

Departament Zarządzania Zasobami Częstotliwości"


  PRZEJDŹ NA FORUM