ID-31 i dodatki
    SP9RQA pisze:

    Z tego co u mnie w firmie użytkujemy Li-Ion to jest tak, ze w czasie szybkiego ładowania balanser zamontowany wewnątrz pakietu i tak nie nadąża przy dużych prądach ładowania, dopiero po zakończeniu ładowania wyrównuje poziom napięcia na ogniwach.
    Na bieżąco sprawdza się tylko temperaturę ogniw.


Mówiąc szczerze to tylko taka sugestia. Balanser zawsze musi nadążać gdyż jedną z jego podstawowych funkcji jest zapobieganie przeładowaniu pojedyńczego ogniwa w pakiecie co może żle się skończyć nie tylko dla ogniwa wesoły
Ładując więcej niż jedno ogniwo w pakiecie nie wystarczy ustawić max napięcia dla dówch ogniw gdyż może się okazać że jedno osiągnie szybko max dopuszczalnie na nim napięcie a drugie będzie niedoładowane i będzie miało mniej pomimo że ich suma będzie dla ładowarki zankiem do dlaszego ładowania/stopu co może okazać się mylne. Stąd istota balansowania ogniw aby nie dopuszczać do takich sytacji. Temperatura to kolejny czynnik procesu ładowania.

Oprogramowanie ładowarki ładuje max prądem jaki jest ustawiony do pewnej wartości napięcia pojedyńczego ogniwa ustalonej programowo. Po osiągnieciu takiego napięcia przez jedno z ogniw pakietu zaczyna się proces balansowania i ograniczenia prądu ładowania dla poszczególnych ogniw w pakiecie. Im lepsza ładowarka tym prąd balansowania większy o czym warto pamiętać, kupując ładowarki inteligentne.

Te tańsze i ogólnodostępne można własnie łatwo odróznić od tych lepszych po max prądzie balansowaia który wacha się w granicach do 300mA, z regły 100mA (to bardzo wydłuża czas ładowania, nawet jak producent się chwali że max prąd ładowania aku to np 5A wesoły). W naprawdę profesjonalncyh ładowarkach jest to dużo więcej, a czasami można to nawet regulować a na dodatek istnieje możliwość ustawienia progu napięcia do którego ładuje się ogniwa bez balansowania.

Wracając do moich pytań to nadal czekam na info jak to jest z tym aku do Icoma ?


  PRZEJDŹ NA FORUM