Internet i poczta na pasmach amatorskich

Kilka uwag które mogą pomóc przy uruchamianiu PSKmail.
1.Podczas uruchamiania programu dobrze jest użyć program JPSKmail wersja 1.5.7 (najnowsza wersja) i Fldigi wersja 3.20.xx (najnowsza wersja 3.21.40). JPSKmail nie posiada tak rozbudowanego wskaźnika wodospadowego jak Fldigi. Na wskaźniku wodospadowym Fldigi łatwiej jest zauważyć ewentualne błędy w konfiguracji programów.
2.Fldigi, konfiguracja, zakładka MISC. W polu PSK et al. wstawić wartość 1000. W instrukcji Krzysztofa OE1KDA „Łączności cyfrowe na falach krótkich” tom 2, strona 40, omawiającej program Fldigi, podana jest wartość 1500. Do współpracy z JPSKmail powinna być wpisana wartość 1000. Wpisanie wartości 1000 w konfiguracji programu JPSKmail nie jest wystarczające. Pozostawienie w Fldigi watrtości 1500 powoduje, że podczas nadawania sygnał jest przesunięty z 1000Hz na 1500Hz.
3.Chcąc połączyć się z jakimś serwerem dobrze jest najpierw wejść w programie JPSKmail zakładkę LINK i wywołać polecenie PING. Spowoduje to, że serwery które nas odbierają podadzą nam w % informację o słyszalności. Najlepsza słyszalność to 100%. Mając listę serwerów które nas aktualnie odbierają, po wybraniu jednego z nich można rozpocząć jego wołanie. (Dzięki za tą podpowiedź koledze Tomkowi SP3QYC).
4.Próby warto robić na częstotliwości 10.147MHz (taką częstotliwość ustawić na skali TRX-a przy wstędze USB). Tam jest chyba najwięcej serwerów.
Czy już ktoś uruchomił pocztę, APRS i inne funkcje tych programów?
Życzę udanych prób.
Tadeusz SP8DXZ.


  PRZEJDŹ NA FORUM