ALINCO DX-SR8
Witam.

Posiadam Alinco DX-SR8 już od jakiegoś czasu i mogę parę słów o nim powiedzieć. Oczywiście moje odczucia są subiektywne ale może pozwolą Ci po japońsku czyli jako/tako przybliżyć to radio.
Duży i czytelny wyświetlacz a do tego bardzo łatwa obsługa. Często używane opcje są na "wierzchu" opisane i łatwe do zapamiętania więc zaglądanie do menu jest ograniczone do minimum. Przyciski są gumowe lecz trwałe i nie zauważyłem do chwili obecnej jakiś uszkodzeń czy też zniszczeń. Niestety nie są podświetlane co w nocy może stanowić problem ale na szczęście są tak rozmieszczone, że szybko można się ich nauczyć. Radio ma czuły odbiornik ale niestety wbudowany głośnik jest dla mojego ucha nie do przyjęcia. Sam tor audio odbiorczy w mojej ocenie ma za dużo wysokich tonów co w warunkach podwyższonej propagacji czasami prowadzi do dużej piskliwości. Czułość można regulować tylko skokowo. Radio dobrze trzyma częstotliwość gdzie porównywałem do Alinco DX-77T oraz Kenwood TS-480SAT. Zresztą to widać nawet w karcie katalogowej radia. Nie mierzyłem częstotliwości miernikiem tylko wskaźnikiem więc dokładność pomiaru jest oczywiście przybliżona ale porównując te trzy radia Alinco DX-SR8 wypadło najlepiej. NB podobnie jak w poprzednim modelu Alinco nie działa a w przypadku mocnego sygnału wręcz przeszkadza powodując rwanie głosu. Nie podoba mi się bardzo lekko pracujące pokrętło zmiany częstotliwości. Zachowuje się jak kółko w dziecięcej zabawce ale to kwestia gustu. Filtry... Hmmm... Tutaj mam mieszane uczucia. Z jednej strony jest możliwość włączenia wąskich filtrów i rzeczywiście widać znaczącą różnicę ale nie zawsze się one sprawdzają. Chociaż w przypadku emisji CW praca na normalnym filtrze jest nieprzyjemna delikatnie rzecz ujmując.

Ogólnie oceniam dobrze to radio pomimo jego kilku wad a jeśli dorzucimy do tego cenę za jaką można je kupić to wypada naprawdę dobrze. Jeśli zamierzasz kupić to radio i nie masz za dużo pieniędzy to będziesz zadowolony z niego. Oczywiście nie można tego radia porównywać do ICOM 756pro czy też podobnej klasy sprzętu ale do pracy fonią czy też CW jest bardzo dobre. Nie próbowałem emisji cyfrowych więc nic w tym temacie nie powiem. Jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. To radio posiada już fabrycznie pasmo 60m.

Jeśli chcesz coś więcej wiedzieć napisz to postaram się odpowiedzieć.
Tak, swoje Alinco będę sprzedawał ale to za jakiś czas głównie z powodu piskliwego toru audio przy pracy na głośniku. Co ciekawe na słuchawkach dźwięk wydobywający się z radia jest o wiele przyjemniejszy.

Pozdrawiam...
Grzesiek SQ6SGT