Zabezpieczenie przed przepięciami
Co do przepięciówek mała dygresja .
Ostatnio byłem stroną opiniotwórczą w sprawie uszkodzenia pompy ciepła - automatyki
( straty ca. 5000 zł.) Zastosowane przepięciówki B+C nie zadziałały w momencie przepięcia na linii
napowietrznej zasilającej budynek.Sprawa była bardzo ciekawa i zarazem typowa.Ciała dał elektryk instalując zbyt duży nominał wyłącznika nadmiarowo - prądowego S303 C32 na obwodzie zasilającym główną rozdzielnię .
Uczulam na zastosowane zabezpieczenia na głównym obwodzie zasilającym , wraz z podłączonymi przepięciówkami ( 4szt - 3 na fazę 1 na N).Bardzo często spotykam
zastosowane wyłączniki nadmiarowo - prądowe typu S303 o charakterystyce typu C .
W tym miejscu nominał powyżej C16 nie spełni zakładanego szybkiego zadziałania przepięciówki .
Wszyscy producenci przekaźników przepięciowych podają że prąd zadziałania bezpiecznika przed przepięciówką nie może być większy niż 160A.Część elektryków myli pojęcie prądu zwarciowego z
prądem nominalnym . W tym przypadku prąd zwarciowy to iloczyn prądu nominalnego bezpiecznika razy
krotność bezpiecznika wynikająca z charakterystyki podanej przez producenta.
Charakterystyka wyłącznika nadmiarowo prądowego typu C to krotność od 8 do 10 razy , czyli dla czasu 0,4s = 16A x 10 =160 A .
Jeżeli zastosujemy C20 to warunek ten nie będzie spełniony ( 10 x20A = 200A)
Jest to pewien problem przy większej mocy zainstalowanej w domu
Wyjście z sytuacji jest jedno .Trzeba zastosować zabezpieczenie typu B - krotność 5x , lub zabezpieczenia z wkładkami topikowymi np.R303- krotność 2,5x .
Jeżeli ktoś ma dużo miejsca w rozdzielni to rozłączniki bezpiecznikowe typu NH00 (małe Bm-y 3,5x)
Uff , długi wywód ale szkoda kasy na przepięciówki jak nie zadziałają .
Następna bardzo ważna sprawa ,przekrój przewodu uziemiającego przepięciówki to minimum 16mm2
a Ra to maksimum 5 Ohm .Inaczej szkoda roboty.
Grzegorz