Repeatery GSM, głośnomówiące radia samochodowe i tym podobne...
Oj Panowie, Panowie….!

„Słychać, że gdzieś dzwonią, tylko nie wiadomo, w którym kościele…”

Forum, choć z nazwy krótkofalarskie, ma charakter otwarty, więc każdy może tu wejść i poczytać…. I jakie może odnieść wrażenie czytając np. ten wątek ? Koledzy, po prostu ośmieszacie nasze środowisko.

„Zajrzyj do prawa telekomunikacyjnego, zależnie od mocy.” – ani to uprzejme, ani pomocne, a przede wszystkim nawet nie prawdziwe.

„Z tego co wiem to repeatery nie wymagają badań (pomiaru pola) przez sanepid.” Ale n/t pozwoleń radiowych to Kolega już nie wspomniał – niewiedza, zapomnienie ?

A czy to jest tak trudno zajrzeć do Internetu i odszukać odpowiednie przepisy, zamiast tworzyć prozę, która merytorycznie nic nie wnosi do tematu?

Odpowiedź na pytanie Marcina znajduje się w Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia
19.08.2011 „zmieniającym rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych i nadawczo-odbiorczych, które mogą być użytkowane bez pozwolenia radiowego” - Dz.U. 2011 nr 188 poz. 1122 (można je znaleźć tutaj: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111881122&min=1).
Zmiana dotyczy wydanego wcześniej, bo 3.07.2007 roku rozporządzanie Minister Transportu o takiej samej nazwie („w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego”) a opublikowanym w Dz.U. 2004 nr 138 poz.987 (można je znaleźć tu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20071380972&min=1)

Rozporządzenie z 2007 roku jak i „poprawka” z 2011 określają listę urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Jeśli „coś” nie mieści się w ramach tych przepisów, to jego użytkowanie wymaga pozwolenia radiowego.

A zatem, w w/w rozporządzeniu z 19.08.2011 czytamy:
§ 2. 1. Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń:
(…)
3) z interfejsem umożliwiającym połączenie, współpracę i wymianę informacji drogą radiową między stacją bazową a telekomunikacyjnym urządzeniem końcowym, pracujących w ruchomej lub stacjonarnej publicznej sieci telekomunikacyjnej – przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego posiadającego ogólnopolską rezerwację częstotliwości wykorzystywanych do świadczenia usług za pośrednictwem stacji bazowych;

W/w punkt rozporządzenia wszedł w życie po 6 miesiącach od opublikowania, czyli w lutym 2012 roku.

Marcinie: zakładam, że nie jesteś przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, więc nie możesz legalnie używać takich wzmacniaczy/repeterów.

A zatem dzisiaj nie jest prawdą, że „stan prawny tych urządzeń jest tak jakby zawieszony i nie wiedzą od której strony do tego podejść.” – to dość istotnie zwłaszcza jeśli się handluje takimi urządzeniami, bo wprawdzie posiadanie nadajnika radiowego, a tym bardziej jego kupienie, nie wymaga pozwolenia (to nie jest broń!), ale rzetelny i profesjonalny sprzedawca powinien udzielić klientowi informacji także i o tym, czy legalnie będzie mógł używać zakupiony towar.

Jak widać problemy „ze słabym zasięgiem” należy rozwiązywać w porozumieniu z operatorem, za jego wiedzą i zgodą, a nie „na własną rękę”.

Być może w niedalekiej przyszłości będzie też możliwy inny, niż za pomocą „repeaterów” sposób pokrywania „białych plam w zasięgu”, ale to temat na inny wątek.

Pozdrawiam,
Paweł SP7XFT


  PRZEJDŹ NA FORUM