Wszystko na temat CTCSS do SR7V
Nowy przemiennik SR7V wymaga podawania subtonu CTCSS. Co to jest CTCSS ???

Odpowiedz jest prosta - system blokady szumów z ciągłą podnośną.
CTCSS jest używany w radiotelefonach FM, wykorzystuje pasmo między 67Hz i 250Hz do przesyłania tonów sinusoidalnych niezbędnych do otwarcia blokady szumów w urządzeniu odbiorczym. Radiotelefon z włączonym enkoderem CTCSS nadaje na subton w torze m.cz. nie słyszalny dla rozmówców. Odbiornik z włączonym dekoderem CTCSS odbiera tylko transmisje z wybranym tonem.

CTCSS jest również używany w amatorskich przemiennikach - pozwala wyeliminować niepożądane zakłócenia generowane przez otoczenie. W okresie "dobrej propagacji" nadawca ustawiając odpowiedni subton w swoim nadajniku decyduje z którego przemiennika chce korzystać - oczywiście w momencie kiedy na jednej częstotliwości słychać kilka przemienników.


Continuous Tone-Coded Squelch System -> http://en.wikipedia.org/wiki/CTCSS


pomysł Jeżeli Twoje urządzenie nie posiada generatora CTCSS możesz go wykonać w prosty sposób i umieścić w mikrofonie bądż radiotelefonie - prosty schemat znajdziesz na tej stronach:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1221221.html

http://sq9ide.neostrada.pl/ctcss/ctcss_opis_V5.pdf

http://www.electronicsteacher.com/circuits-and-diagrams/miscellaneous-schematics/mar00.pdf

Jeżeli ktoś posiada inne rozwiązania ganaratora proszę o opisy i zamieszczanie ich w tym temacie. Jeżeli masz dodatkowe pytania pisz śmiało wykrzyknik


  PRZEJDŹ NA FORUM