PWSat
[quote]Chciałem poruszyć (niemniej ważny) aspekt prawny. Jeśli PW-Sat nadaje na pasmach amatorskich to powinien mieć pozwolenie radiowe. Jak ma pozwolenie to i przydzielony znak. Jeśli ma znak to powinien się nim posługiwać, czy nie? Czy ktoś ze słuchających PWSat'a mógłby ten znak ujawnić? A jeśli znaku nie ma, hmmm... Do jakiej wysokości n.p.m. obowiązuje prawo?

Pozdrowionka,
Marcin @ KO02NF[/quote]

Część pasm amatorskich wykorzystywana jest na zasadzie współużytkowania lub służba amatorska ma status "drugiej" ważności. W tym konkretnym przypadku jest to pasmo „satelitarne” i służba amatorska korzysta z niego na zasadach współużytkowania a ponadto odbywające się co 3 lata konferencje IARU wydają na koniec dokument VHF Manager Handbook (rozdział 9)http://www.pk-ukf.org.pl/uploads/VHF_Handbook_V5_42.pdf, który zawiera zbiór zaleceń ustanowionych przez I Region IARU dotyczących pasm UKF. Wygląda to mniej więcej tak:

Operatorzy ATV powinni korzystać z przydziału częstotliwości mikrofalowych, ale mogą korzystać z pasma 435 MHz jeśli zezwalają na to lokalne przepisy i wydane zezwolenie. W przypadku interferencji pomiędzy ATV i Amatorską Służbą Satelitarną – Amatorska Służba Satelitarna powinna mieć priorytet.
ii. Transmisja ATV w paśmie 435 MHz powinna się odbywać w segmencie 434.000 – 440.000 MHz. Nośna wizji powinna być poniżej 434.500 MHz lub powyżej 438.500 MHz. Narodowe organizacje powinny dostarczać wskazówki dla swoich członków na temat dokładnie używanych częstotliwości, biorąc pod uwagę interesy innych użytkowników (Noordwijkerhout 1987).

Konkludując częstotliwość, na której pracuje satelita, jest koordynowana przez IARU AMSAT a konkretnie Frequency Coordinator ( IAFC ), czyli zezwolenie radiowe jest…, . Natomiast co do znaku, to satelita posługuje się nim w zależności od modu w jakim pracuje. Jeśli jest to bikon, to nadaje w CW, jeśli pracuje w APRS lub PACKET to podaje w „ramce”. W modach VOICE satelita się nie przedstawia. Co do PW-STA’a to trzeba poczekać aż koledzy przełączą go w tryb CW i posłuchać ale patrząc na stronę projektu wątpię, żeby nazywał się inaczej niż PW-SAT.




  PRZEJDŹ NA FORUM