Kraków 433.850 Mhz
Eryk, może ktoś eksperymentował z jakąś wąskopasmową modulacją, którą na FM słychać jako nośną?
wesoły
Oczywiście zgodzę się, że na 99,9% był to zwykły stawiacz nośnych ale nie da się tego wykluczyć.

punkt j) ma związek z punktem g) jak i z częstotliwościami wymienionymi wprost 438.544 - 438.631 MHz
Wszystkie punkty przeze mnie wskazane znajdują się w polu przeznaczeń dla tej częstotliwości.
Przesłanie punktu k) jest jasne - to częstotliwości przeznaczone przez konferencje IARU na eksperymenty z nowymi technologiami transmisji.
l) jest wyjątkiem na terenie GB


Zwróć uwagę na hasło IARU. UKE które wskazujesz jako źródło zapytania w tej sprawie nie ma nic do rzeczy, gdyż to ustalenia IARU - International Amateur Radio Union. Oczywiście są to tylko zalecenia IARU. Podobnie jak członkowstwo w PZK nie jest obowązkowe tak zalecenia jej międzynarodowego odpowiednika też nie są. UKE nie mogło Ci nic innego odpowiedzieć, bo praca na tej częstotliwości przez kogoś kto posiada pozwolenie radiowe jest dozwolona

Zwróć też uwagę, że ani UKE ani ja nie jesteśmy autorem zwrotu: "zgodnie z duchem amatorskim operatorzy powinni
stosować się do ustaleń w kolumnie przeznaczeń"

To hasło tłumacza (zakładam, że dobrze przetłumaczone) dokumentu IARU jak sądzę. Nie znam się na tym kompletnie ale wydaje mi się, że nie można nikogo zmusić do stosowania się do wewnetrznych dokumentów IARU. No chyba, że się jest członkiem PZK, a to wówczas pod rygorem jakiś wewnętrznych przepisów.

Ale tak jak piszę, mam jeszcze mleko na wargach jeśli chodzi o te tematy. Myśle, że temat czyta wielu doświadczonych HAMsów i coś może na ten temat napisać.

Natomiast nie ulega wątpliwości, że kolumna przeznaczeń bandplanu wg mnie jest traktowana przez wszystkich z przymrużeniem oka, zarówno na UKF jak i w szczególności na KF. I to w stopniu o wiele większym niż rozmowy na FM w paśmie 438.544 - 438.631.

73!


  PRZEJDŹ NA FORUM