Kondensatory Elektrolityczne - jak sprawdzić?
Stasiek - co ciekawe, to kondensatorki nie spuchły, nie wylały, tylko się usmażyły. Owszem, wymienione w przetwornicy SB i tak z rozpędu 3 od napięć 5,12,3,3v. Dodam jeszcze, że akurat ja wyłączam komputer po pracy z "U". Przetwornica śmieciuszka to jedno a jakość elektrolitów to drugie. Można też małe pojemności rzędu kilku-kilkudziesięciu uF zastępować kondensatorami ceramicznymi lub takowe podłączać równolegle.
Tylko panowie, kolega założyciel tematu chce sobie w domu czy klubie sklecić układ z starszych elementów. Nie odbierajmy mu tej przyjemności... Zawsze może kupić nowe. To nie zakład napraw RTV..
A patenty na regenerację starych elektrolitów często popularne są wśród ludzi zajmujących się renowacją starych odbiorników. Tutaj liczy się oryginalność, więc każdy elektrolit na wagę złota. Zaś "moje" sposoby sprawdzania i regeneracji były opisywane w książkach z połowy zeszłego stulecia. Wtedy to formowanie elektrolitów z racji technologi ich wykonania było na porządku dziennym...

PS.
A'propos stosowania używanych elektrolitów. Miałem kilka szt wymontowanych ze w miarę świeżej płyty głównej właśnie do napraw typu "podmienić i zobaczyć co się stanie". Dobrze że przed wsadzeniem takiego na próbę, podłączyłem dla sprawdzenia. I się okazało że kilka szt miało przy małym prądzie rzędu 20-30mA zwarcie. Dopiero kopniak prądowy je "obudził", ale już profilaktycznie poszły do "koszalina".
Tak więc jak widać w domowym zaciszu można "się bawić", ale jak koledzy serwisanci sugerują - dla klienta wymienia się garnitur elektrolitów. Niewielki koszt rzędu kilkunastu-kilkudziesięciu zł pokryje zleceniodawca, a serwis ma spokój. W sumie co to za koszty skoro wymiana bezpiecznika to pewnie teraz z 50zł oczko


  PRZEJDŹ NA FORUM