ARISS z Wałbrzycha
    sp6fig pisze:

Mam zapytanie ile i jakie kluby, szkoły w Polsce miały łączność i krótkofalowcami z ARISS ?
    Pytanie to zadaję bo usłyszałem dziś na pasmie, ze koledzy z Wałbrzycha byli pierwszą stacją szkolną ?

... która wykonała szkolny kontakt ARISS przez telemost. Pamiętajmy jednak, że przed nimi telemost wykonało Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. A oprócz tego wykonano osiem bezpośrednich kontaktów ARISS z Polski. Szczegóły są na http://ariss.pzk.org.pl. Wykaz miejscowości jest w menu. Na chwilę obecną menu ma następujące punkty:

1. Gdynia
2. Warszawa
3. Katowice
4. Ostrowiec Świętokrzyski
5. Płock
6. Podgrodzie
7. Mikołów
8. Gdańsk
9. Żuromin
10. Wałbrzych

Są to miejscowości z których szkoła lub instytucja non-profit przystąpiła i zrealizowała kontakt ARISS, czyli eksperyment - amatorska telekonferencja zrealizowana w paśmie radioamatorskim (krótkofalarskim) pomiędzy dziećmi i młodzieżą na Ziemi, a astronautą przebywającym w kosmosie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W czasie tej amatorskiej konferencji uczniowie zadają pytania astronaucie w kosmosie i natychmiast słyszą odpowiedzi na zadane pytania.