ICOM IC-746 dostarajeni
ICOM no toć napisałem na samym początku co by instrukcję kolega przeczytałwesołyCo do zalecanej mocy strojenia mój IC746PRO i jego skrzyneczka bez problemu stroi na mocy 10W poniekąd zalecanej , a Ty powinieneś wiedzieć dlaczego zalecanej.Wystarczy luknąć do internetu .

Zamieszczę wycinek artykułu a właściwe tłumaczenie Marka SP8WQX :
Uszkodzenia podczas podania dużej mocy w.cz na wejście i wyłądowań elektrostatycznych

Z mojego doświadczenia, Icom serii 746/756/PRO są bardzo wrażliwe na pola w.cz RF i wyładowania elektrostatyczne (ESD). Przyczyną jest obwód odcinnia odbiornika HRX/RFRX (Q25 i jego komponentów na płytce CTRL Unit). Niekiedy, elementy na RF Unit mogą także zostać uszkodzone. W serii IC-746, obwody te odcinają linię HRX w czasie nadawania. W serii IC-756 odcinają linię RFRX.
Ważne: Mimo, że mam wiedzę z pierwszej ręki na temat uszkodzonego obwodu oraz niezbędnej naprawy, to tylko wiedzę z drugiej ręki, co do przyczyny uszkodzenia, nabytą od klientów w czasie rozmowy na temat ich konfiguracji stacji i praktyk działania.
Możliwymi przyczynami uszkodzenia są:
• Silne pole w.cz, takie jak pobliski nadajnik /wzmacniacz w bezpośredniej bliskości anteny
• Kiepski lub uszkodzony przełącznik antenowy, który wybiera pomiędzy transceiverem i innym nadajnikiem lub wzmacniaczem.
• Uderzenie pioruna, pole elektrostatyczne doprowadzone z anteny.
• Nieadekwatne uziemienie.
• Uruchomienie pełnej mocy do regulacji skrzynki antenowej. Redukuj moc do 10W, kiedy stroisz antenę.
• Używanie opcji "PTT Start" lub "PTT Tune".
Kiedy obwody odcinanania odbiornika HRX/RFRX są uszkodzone, powodują zmniejszenie czułości odbiornika. Lecz wielokrotnie są odczuwalne tylko, kiedy nadajnik jest szybko kluczowany (FULL BREAK-IN) na wyższych pasmach KF (6, 10 lub 12 meterów). Uszkodzenie nie ma wpływu na pasmo 2-metrowe na seriach 746.

Uszkodzenie mogą dawać jeden lub wiele z pooniższych symptomów:
• Czasowe podnoszenie pobieranego prądu z zasilacza.
• Pływanie mocy wyjściowej.
• Błedna praca skrzynki antenowej.

Krzysztof SQ8NGV