z FD4 na GP lub pionową deltę na niskim maszcie - pomysł na pasmo 40m i wyższe
Witam, ja będę przy swoim tym bardziej że znane mi są porównania tych anten z bezapelacyjną przewagą vertikala. Na 80m i na 40m szkoda nawet jej podłączać chyba że z ciekawości. To że coś słychać to nie znaczy żeby polecać zaraz. Prosty dipol kładzie w tych pasmach tę deltę. I nie powiesz że na niej ot tak na 40m lub 80m brazylia canada i cała europa itp. bezproblemowo. Szans niema. tzn szansa z europą jest ale... szkoda czasu i energii elektrycznej. Chyba że z twoją r8 coś nie tak. Napisze jeszcze to że z powodu skrócenia jej obwodu poprzez zastosowania "drabinki" pograsza jej parametry w porównaniu z deltą co ma pełny wymiar po obwodzie, mamy tu mniejszy gabaryt kosztem spadku jej wzmocnienia. Coś za coś jak mówimy. Jest zresztą temat tu na forum dotyczacy tej anteny. Ludzie ja używają są i tacy co ją zdementowali bo mają lepsze i tańsze rozwiązania. Jak poszukasz to i viedeo znajdziesz z jej pracy w 40m. Każda antena zamknięta delta kwadraty prostokąty itp. będą pracować w pasmach wyższych od jej przeznaczenia, to normalne, często tu ATU trzeba się wspomóc. Ale w niższe pasma to nie pracują tak jak byśmy oczekiwali.