MMANA-GAL
prośba o szybkie korepetycje
    sq9oub pisze:

    Automatyczna dostrajanie anten w programie Mmanagal na przykładzie anteny 3 pasmowej 14Mhz-21Mhz-10Mhz (użyty został plik kolegi sq7pgo). Trzeba stroić po kolei kolejne pasma wybierając te elementy anteny które pracują w strojonym pasmie wg. ustawionych przez siebie parametrów (swr, zysk, dopasowanie, jX itp.)wg swojej potrzeby i swego piorytetu. Wybrane zostało pasmo 21Mhz do strojenia i te elementy które są odpowiedzialne za pracę w tej freq.
    Jeżeli są zapytania to chętnie odpowiem.

No są są zapytania : tak zachęciłes do samodzielnej pracy ze też postanowiłem sprawdzic swoje siły.
Postepowałem tak jak na filmie i wszystko szło dobrze. Najpierw zrobiłem 15m potem 20m i wszystko sie ładnie zestroiło aż miło.
Zadowolony przystąpiłem do 10m - no i tu zaczęły sie cyrki.
Wybrałem odpowiednie prety czyli 4,7,8,3, włączyłem zasilanie w W6c , cel okresliłem --> 50 ohm, srednie wartości jX, F/B, SWR no i start optymalizacji.
Niestety nic z tego nie wyszło, kilka godzin straciłem na powtórki i zawsze to samo czyli : swr=1,1, jX=0 ale... F/B=~ -2,1 ;
elewacja =~ 84 stopnie i Ga= ~10,1. Do tego wydłuża mi prety do 10 metrów i przesuwa wdłuż osi aż o 3 metry itp rzeczy się dzieją. czyli nic nie wychodzi.
Plik podstawowy ten sam co na filmie.
Podpowiedz Jarku gdzie tkwi błąd lub niedopatrzenie, lub zła idea?
Nastepnie zmieniłem kolejnośc : najpierw nastroiłem na 15 m a nastepnie 10m zostawiając 20m na koniec . Niestety to samo i nic lepiej.
Jaki tu jest dodatkowy warunek - jeśli istnieje?


  PRZEJDŹ NA FORUM