Narrowband 12,5kHz w 2013r
Kolego Sq7nhx,

    sq7nhx pisze:

    Witam, z tego co wyczytałem od roku 2013 wchodza zmiany zwiazane z szerokości kanału UKF z 25kHz do tej pory na 12,5kHz,


Wchodzą, ale w USA i dotyczą użytkowników profesjonalnych:

“VHF/UHF Licensees: By January 1, 2013, all VHF/UHF Industrial/Business and Public Safety
Radio Pool licensees must:
-operate on 12.5 kHz (11.25 kHz occupied bandwidth) or narrower channels, or
-employ a technology that achieves the narrowband equivalent of at least one channel per 12.5 kHz of channel bandwidth for voice and transmission rates of at least 4800 bits per second per 6.25 kHz for data systems operating with bandwidths greater than 12.5 kHz (narrowband-equivalent technology).”
Źródło: http://transition.fcc.gov/Daily_Releases/Daily_Business/2012/db0105/DA-12-12A1.pdf)

a nie radioamatorów (nawet amerykańskich, a tym bardziej polskich):

Radio Amateurs Not Affected by Narrowbanding Requirements:
The FCC released a Public Notice on January 6, reminding land mobile licensees, frequency coordinators and equipment manufacturers that they have less than one year to transition to narrowband operations in the 150-174 and 421-512 MHz bands. While the latter frequency range includes amateur service allocations, radio amateurs are not affected by the narrowbanding requirement. Land mobile operation is permitted in parts of the 421-430 MHz band in the areas around Detroit, Cleveland and Buffalo, and land mobile licensees in these areas are among those who will have to migrate to narrowband (12.5 kHz or narrower) technology by January 1, 2013. Amateur operation is not permitted along the Canadian border (north of Line A as defined in the FCC Rules) in the band 420-430 MHz.
Źródło: http://www.arrl.org/news/radio-amateurs-not-affected-by-narrowbanding-requirements

Ale to wszystko, z naszego punktu widzenia, jest tylko ciekawostką, bo w Polsce przepisy dotyczące radiokomunikacji leżą w gestii UKE, a nie FCC.

A wymóg użytkowania w naszym kraju sprzętu z szerokością kanału 12.5kHz dla użytkowników profesjonalnych istnieje już – jeśli się nie mylę – od początku XXI wieku, o ile nie wcześniej.

Natomiast zalecenia regulujące nasze amatorskie wymagania techniczne są definiowane przez IARU i są opublikowane w „VHF Manager Handbook”. Ostatnia wersja v6 z 26.12.2011. (http://www.iaru-r1.org/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=42&Itemid=100)

Nazywają się „IARU Region 1 Technical Requirements FM.1”, a ich korzenie sięgają ustaleń poczynionych w Brukseli w 1969 roku i uszczegółowionych w Scheveningen (Holandia) w 1972 roku ! Nie są to więc jakieś „rewelacje ostatnich lat”. (Nie wiem jak wygląda historia i stan obecny wymagań technicznych dla Region 2 (dla Ameryk)).

A. TECHNICAL STANDARD FOR NARROW BAND FM
For FM within Region 1 a Maximum Modulation Index of 1 and an audio band restricted to 3 kHz shall be used
B. TECHNICAL STANDARDS FOR FIXED CHANNEL FM STATIONS
1. Traffic mode: Simplex on one channel.
2. Maximum Deviation: ∆F=3 kHz, 12K0F3E.
3. AF response: 300 - 3000 Hz, outside this band down with 12 dB/octave.
4. Pre-emphasis: +6 dB/octave in the transmitter.
5. De-emphasis: -6 dB/octave in the receiver.

Jak widać standard ogranicza maksymalną dewiację nadajnika do 3kHz – taki sygnał zajmuje pasmo ok. 12 KHz [zgodnie ze wzorem B=2*(∆F+fmax)].

Polecam także przestudiowanie bandplanu UKF (np tu: http://www.sp7pki.qrz.pl/bandplan_UKF.pdf). Tam również określona jest maksymalna szerokość pasma sygnału dla poszczególnych częstotliwości i trybów pracy.

    sq7nhx pisze:

    Reasumujac krok dla szerokosci 12.5kHz powinien wynosić wtedy 2.5kHz

Krok strojenia a szerokość pasma odbiornika to dwa niezależne parametry.
Krok strojenia umożliwia dostrojenie radia do konkretnej częstotliwości. A szerokość kanału to wielkość związana z zajmowanym przez sygnał nadawczy pasmem (po stronie nadajnika) i z szerokością filtru po stronie odbiornika, który może być bardziej lub mniej selektywny. To tak jakbyś miał okno o konkretnej szerokości (szerokość kanału) i chciał je zamontować w ścianie: o 2.5 cm, czy o 12.5 cm czy o 25 cm bardziej w lewo lub w prawo. Przesuwając je nie zmienisz jednak szerokości owego okna.

pozdrawiam,

Paweł SP7XFT



  PRZEJDŹ NA FORUM